Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Badanie SOCT

Badanie SOCT (Spectral Optical Coherence Tomography), czyli tomografia koherencyjna to nieinwazyjna, diagnostyczna metoda optyczna, która umożliwia ocenę struktury i grubości warstw siatkówki, rogówki oraz naczyniówki.
Najbliższy wolny termin:
{{ meetingSelectorHeader(firstEmptyTerm.date) }}
godz.
{{ firstEmptyTerm.start }}
Umów wizytę
Brak dostępnych terminów w najbliższych {{ maxDaysToCheck }} dniach
Powiadom mnie gdy zwolni się wolny termin

Czym jest badanie SOCT? 

Badanie SOCT (Spectral Optical Coherence Tomography), czyli tomografia koherencyjna to nieinwazyjna, diagnostyczna metoda optyczna, która umożliwia ocenę struktury i grubości warstw siatkówki, rogówki oraz naczyniówki.

Ten rodzaj badania oczu stosowany jest powszechnie w okulistyce do kontroli wzroku. Wykorzystuje zjawisko interferencji fali świetlnej. Przy użyciu źródła światła o dużej rozdzielczości, takiego jak dioda laserowa, emitowane jest światło o bardzo krótkiej długości fali. Światło to następnie kierowane jest do badanego oka, a odbite fale świetlne rejestrowane są przez detektor. Następnie za pomocą zaawansowanego oprogramowania komputerowego, uzyskane dane są przetwarzane w obraz, który pokazuje strukturę badanego oka.

Badanie SOCT jest stosowane w diagnostyce wielu chorób oczu, takich jak m.in. jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia cukrzycowa, czy obrzęk plamki. Jest to bardzo precyzyjna metoda, pozwalająca na uzyskanie szczegółowego obrazu struktury oka w wysokiej rozdzielczości.

Warto dodać, że badanie SOCT jest bezpieczne dla pacjenta i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Jakie choroby wykrywa badanie SOCT? 

Badanie SOCT umożliwia ocenę struktury i grubości warstw siatkówki, rogówki oraz naczyniówki oka. Dlatego jest ono stosowane w diagnostyce wielu chorób oczu, takich jak:

  • jaskra - badanie SOCT umożliwia pomiar grubości warstwy włókien nerwowych w oku, co jest pomocne w diagnozowaniu jaskry;
  • zwyrodnienie plamki żółtej - badanie SOCT pozwala na dokładne zobrazowanie struktury plamki żółtej, co jest pomocne w diagnozowaniu i monitorowaniu choroby;
  • retinopatia cukrzycowa - badanie SOCT umożliwia wykrycie zmian w siatkówce spowodowanych cukrzycą, takich jak obrzęk lub zmiany w naczyniach krwionośnych;
  • choroby naczyniowe siatkówki - badanie SOCT pozwala na dokładne zobrazowanie zmian w strukturze naczyń krwionośnych siatkówki, co jest pomocne w diagnozowaniu chorób naczyniowych;
  • choroby rogówki - badanie SOCT umożliwia ocenę grubości rogówki oraz zobrazowanie jej struktury, co jest pomocne w diagnozowaniu chorób rogówki, takich jak keratoconus;
  • inne choroby oczu - badanie SOCT może być również pomocne w diagnozowaniu innych chorób oczu, takich jak np. zapalenie nerwu wzrokowego czy śródmiąższowe zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego.

Warto jednak pamiętać, że diagnoza chorób oczu powinna być dokonywana przez lekarza okulistę na podstawie wyników badań i innych czynników klinicznych.

Jak się przygotować do badania SOCT? 

Przygotowanie do badania SOCT nie jest wymagające i zwykle nie wymaga specjalnych działań. W razie wątpliwości warto jednak skonsultować się z lekarzem lub pracownikiem medycznym, który przeprowadzi badanie. Poniżej znajdują się ogólne wskazówki, jak można przygotować się do badania SOCT:

  1. Jeśli nosimy soczewki kontaktowe, warto poinformować o tym lekarza lub pracownika medycznego. W niektórych przypadkach konieczne będzie ich zdjęcie przed badaniem.
  2. Warto wziąć ze sobą wyniki innych badań okulistycznych, jeśli je przeprowadziliśmy.
  3. Jeśli z jakiegoś powodu nie czujemy się komfortowo w zamkniętych przestrzeniach, warto skonsultować to z lekarzem lub pracownikiem medycznym, który przeprowadzi badanie.
  4. W przypadku badania siatkówki, które jest jednym z najczęstszych zastosowań SOCT, pacjent powinien przyjść na badanie z rozszerzonymi źrenicami. W tym celu można stosować krople do oczu, które rozszerzają źrenice. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, który poinformuje, kiedy i w jakiej ilości należy je stosować.

Gdzie wykonać badanie SOCT?

Zapraszamy na badanie SOCT w Łodzi do Centrum Medycznego All-Med, mieszczącego się na Retkini. 

Na badanie możesz umówić się na kilka sposobów: 

  • telefonicznie pod numerem telefonu: +48 42 275 83 83
  • poprzez platformę lekarz.center
  • poprzez czat na naszej stronie internetowej
  • poprzez formularz kontaktowy dostępny w zakładce ,,Kontakt”
  • poprzez kontakt e-mailowy: rejestracja@all-med.pl

Badanie SOCT
Koszt badania:

Pytania
i odpowiedzi

Rezerwacja terminu

Lekarz:

{{ selectedMeeting? selectedMeeting.firstname+' '+selectedMeeting.lastname: ''}}

Twoja wizyta odbędzie się:

Usługa:

{{ selectedTreatment.name }}

Typ wizyty:

{{ selectedVisitType.name }}

{{ !requiredPhoneReservation && selectedTreatment? 'Cena: '+selectedTreatment.price+ ' zł': ''}}
{{ !selectedTreatment? 'Wybierz usługę aby poznać cenę' : ''}}
Umów wizytę telefonicznie: 42 275 83 82
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Centrum Medyczne All-Med, z siedzibą pod adresem Armii Krajowej 43A w Łodzi. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Rezerwuj
wystąpił błąd rezerwacji, spróbuj ponownie za chwilę
Błąd. Proszę sprawdzić wypełnione pola.

Dostępne terminy

w celu przejścia do rezerwacji proszę kliknąć w wybraną godzinę pod dostępną datą
Brak dostępnych terminów w najbliższych {{ maxDaysToCheck }} dniach
Powiadom mnie gdy zwolni się wolny termin
Dziś: 27.06.2022
godz. 14:35
godz. 14:35
godz. 14:35
Dziś: 27.06.2022
godz. 13:35
godz. 14:35
godz. 14:35
Dziś: 27.06.2022
godz. 13:35
godz. 14:35
godz. 15:35
wcześniej
póżniej

Podaj numer telefonu

Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało przyjęte.
Oops! Something went wrong while submitting the form.