USG prenatalne

USG prenatalne to badanie ultrasonograficzne, które wykonywane jest u kobiet w ciąży. Umożliwia rozpoznanie ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych u płodu już na wczesnym etapie ciąży. 

Co wykrywa USG prenatalne?

USG prenatalne to badanie ultrasonograficzne, które wykonywane jest u kobiet w ciąży. Umożliwia rozpoznanie ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych u płodu już na wczesnym etapie ciąży. 

Jest to nieinwazyjne, bezpieczne badanie - zarówno dla rozwijającego się dziecka, jak i dla jego mamy, jednak nie jest ono refundowane, co oznacza, że ciężarna może wykonać je wyłącznie prywatnie.

Zaleca się, aby USG prenatalne wykonać trzykrotnie w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego. Badanie to umożliwia wykrycie trisomię chromosomów: 21 (zespół Downa), 18 (zespół Edwardsa) i 13 (zespół Patau), a także wady serca, kończyn i cewy nerwowej.

Jak wygląda badanie USG prenatalne? 

Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej. W trakcie badania lekarz sprawdza stan narządów wewnętrznych płodu, ponadto ocenie podlegają również klatka piersiowa, tułów, głowa, kończyny dolne i górne oraz kość nosowa.

Kiedy zapisać się na badanie? 

Pierwsze USG prenatalne wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży. Polega ono na dokonaniu pomiaru przezierności fałdu karkowego. Lekarz może na jego podstawie określić także wiek ciąży. 

Drugie badanie prenatalne wykonuje się w II trymestrze ciąży. Wówczas ocenie podlega budowa ciała dziecka, lekarz sprawdza narządy wewnętrzne. 

Ostatnie USG prenatalne wykonuje się w III trymestrze ciąży. Jest to czas, kiedy lekarz ocenia tempo rozwoju płodu i lokalizację łożyska.

Przygotowanie do USG prenatalnego 

USG prenatalne nie wymaga specjalnego przygotowania się ciężarnej pacjentki. Nie ma wymogu, aby pęcherz moczowy był wypełniony, nie trzeba też być na czczo.

Ile kosztuje USG prenatalne? 

W Centrum Medycznym All-Med cena USG prenatalnego wynosi 180 złotych.

Jak długo czeka się na wyniki?

Wyniki USG prenatalnego dostępne są jeszcze w trakcie wizyty - tuż po sporządzeniu opisu wyników przez lekarza.

USG prenatalne
Koszt badania:
180 zł

Pytania
i odpowiedzi