Holter EKG

Holter EKG jest urządzeniem służącym do badania pracy serca przez 24 godziny na dobę przy pomocy pięciu elektrod. Holter EKG daje możliwość zarejestrowania zaburzeń pojawiających się okresowo.
Najbliższy wolny termin:
{{ meetingSelectorHeader(firstEmptyTerm.date) }}
godz.
{{ firstEmptyTerm.start }}
Umów wizytę
Brak dostępnych terminów w najbliższych {{ maxDaysToCheck }} dniach

Holter EKG to badanie, które przeprowadza się, gdy zwykłe badanie EKG jest niewystarczające. Zwykłe EKG trwa kilka minut, a wykrycie niektórych schorzeń wymaga dłuższej obserwacji umożliwiającej monitorowanie stanu zdrowia pacjenta. Holter EKG daje możliwość zarejestrowania zaburzeń pojawiających się okresowo. Jest to bezbolesne badanie, które pozwala na wielogodzinne monitorowanie pracy serca (od 24-48 godzin).Holter to sprzęt, który przypina się np. do paska od spodni, posiada także kilka połączonych elektrod, zamocowanych do ciała pacjenta. Wskazaniem do użycia Holtera EKG są dolegliwości pochodzące ze strony serca. Aparat umożliwia zweryfikowanie, czy różnego rodzaju objawów, takich jak omdlenia, nawracające kołatania serca lub epizody zawrotów głowy są skutkiem zaburzeń pracy serca. Dzięki Holterowi EKG możliwa jest również ocena skuteczności leczenia antyarytmicznego oraz sprawności wszczepionego sztucznego rozrusznika serca.

Podczas zwykłego badania EKG trwającego kilka minut nie ma możliwości zarejestrowania pojawiających się okresowo zaburzeń pracy serca. Tymczasem badanie metodą Holtera umożliwia monitorowanie aktywności przez 24 lub nawet 48 godzin, dzięki czemu otrzymujemy rzetelny wynik badania, umożliwiający postawienie odpowiedniej diagnozy. Dodatkową zaletą tego badania jest to, że pacjent podczas 24 lub 48 godzinnego pomiaru może normalnie wykonywać obowiązki życia codziennego. To wszystko dzięki temu, że urządzenie dokonujące pomiaru jest niewielkie (wielkością podobne do smartfonu) i nie sprawia poczucia dyskomfortu. Badanie holterowskie jest bezpieczne i całkowicie niebolesne. Dodatkowo jest bardzo skuteczne w zdiagnozowaniu arytmii serca.

Holter EKG – jak przygotować się do badania?

Pacjent w dniu badania powinien prowadzić dzienniczek, w którym odnotowuje nazwę leku, godzinę jego przyjęcia i wszystkie nietypowe sytuacje (np. stres). Holter EKG nie wymaga specjalnego przygotowania – jednak mężczyźni przed badaniem powinni pamiętać o ogoleniu klatki piersiowej.

Holter EKG - wskazania

  • omdlenia, zasłabnięcia, zawroty głowy
  • kołatanie serca
  • zaburzenia rytmu serca
  • spowolnienie aktywności serca i inne

Badania powinny być wykonane w trakcie normalnej aktywności życiowej. Nie ograniczają one codziennych czynności, ale wymagają wyprostowania ręki przy pomiarach ciśnienia tętniczego. Przy obu badaniach należy uważać, żeby podczas codziennej toalety nie zamoczyć urządzeń odbierających i rejestrujących pomiary.

Holter EKG – przeciwwskazania przed badaniem

Przeciwwskazaniem do wykonania badania holterowskiego są stany zagrożenia życia, np. przy bólu dławicowym, którego diagnostykę można przeprowadzić w inny sposób.

Badania holterowskiego nie należy także wykonywać rutynowo w przypadku pacjentów, u których lekarz nie stwierdził żadnych odchyleń zarówno w badaniu fizykalnym, jak i w wywiadzie.

Jeśli u pacjenta występują omdlenia wysokiego ryzyka, wówczas należy wykonać diagnostykę w szpitalu (nie ambulatoryjnie).

Holter EKG – czego nie robić w trakcie badania?

Celem badania jest rejestrowanie rytmu serca pacjenta przez czas określony przez lekarza kardiologa. Istotne są dane rejestrowane zarówno w trakcie dnia, jak i te, kiedy pacjent jest w fazie spoczynku i snu. Aby uzyskać miarodajny wynik, pacjent powinien na czas trwania badania holterowskiego wykonywać swoje codzienne czynności w sposób niezmieniony. Jeśli pacjent uprawia sport, nie powinien on w trakcie badania rezygnować z treningu.

Ważne jest, aby nie zdejmować podłączonych do ciała elektrod ani odpinać rejestratora urządzenia. Co istotne, na czas badania należy odmówić sobie kąpieli. Rolą pacjenta jest odnotowanie dolegliwości oraz czasu ich trwania podczas wykonywania określonych czynności. Ważne są wszystkie szczegóły, które pomogą lekarzowi w interpretacji wyników oraz wdrożeniu odpowiedniego leczenia.

Holter EKG
Koszt badania:
135 PLN

Pytania
i odpowiedzi

Rezerwacja terminu

Lekarz:

{{ selectedMeeting? selectedMeeting.firstname+' '+selectedMeeting.lastname: ''}}

Twoja wizyta odbędzie się:

Usługa:

{{ selectedTreatment.name }}

Typ wizyty:

{{ selectedVisitType.name }}

{{ !requiredPhoneReservation && selectedTreatment? 'Cena: '+selectedTreatment.price+ ' zł': ''}}
{{ !selectedTreatment? 'Wybierz usługę aby poznać cenę' : ''}}
Umów wizytę telefonicznie: 42 275 83 82
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Centrum Medyczne All-Med, z siedzibą pod adresem Armii Krajowej 43A w Łodzi. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
wystąpił błąd rezerwacji, spróbuj ponownie za chwilę
Błąd. Proszę sprawdzić wypełnione pola.

Dostępne terminy

w celu przejścia do rezerwacji proszę kliknąć w wybraną godzinę pod dostępną datą
Brak dostępnych terminów w najbliższych {{ maxDaysToCheck }} dniach
Dziś: 27.06.2022
godz. 14:35
godz. 14:35
godz. 14:35
Dziś: 27.06.2022
godz. 13:35
godz. 14:35
godz. 14:35
Dziś: 27.06.2022
godz. 13:35
godz. 14:35
godz. 15:35
wcześniej
póżniej