USG piersi

USG piersi jest jednym z najistotniejszych badań diagnostycznych i profilaktycznych. Zaleca się przeprowadzenie badania USG piersi raz w roku, zwłaszcza u kobiet powyżej 35. roku życia.

Co wykrywa USG piersi?

USG piersi to nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne, które obrazuje wnętrze struktur, dzięki czemu z wysoką skutecznością wykrywa zarówno zmiany łagodne, jak i złośliwe. 

Jest to podstawowe narzędzie diagnostyczne stosowane w profilaktyce raka piersi. Warto je wykonywać regularnie, bowiem taka systematyczność przybliża do rozpoznania zmian na bardzo wczesnym etapie, co otwiera więcej możliwości skutecznego leczenia. USG piersi jest także skuteczne w wykrywaniu torbieli piersi, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków i gruczolakowłókniaków.

W przeciwieństwie do mammografii, wykonanie USG piersi zalecane jest coraz młodszym kobietom - nawet tym przed 30. rokiem życia z uwagi na coraz większą zachorowalność na raka piersi wśród młodych kobiet.

Jak wygląda badanie USG piersi?

Na badany obszar - w tym przypadku na skórę piersi - nakłada się specjalny żel do USG, dzięki któremu głowica ultrasonografu przesuwa się swobodnie po powierzchni skóry. Lekarz przystawia ją i dociska pod różnymi kątami tak, aby wnikliwie obejrzeć wnętrza struktur. Obraz z badania widoczny jest w czasie rzeczywistym na ekranie monitora podłączonego do głowicy.  

Kiedy zapisać się na badanie?

Każda kobieta powinna wykonywać USG piersi regularnie. Warto jednak sprecyzować, co dokładnie ta regularność oznacza i od czego zależy. 

Na pierwsze badanie USG piersi warto zapisać się już w wieku 20 lat. Utarło się, że na raka chorują osoby starsze, ale nowotwór coraz częściej dotyczy młodych kobiet. Do 30. roku życia takie badanie należy powtarzać co 2 lata

Po 30. roku życia USG piersi należy wykonywać raz w roku, a po czterdziestce nawet co 6 miesięcy. Warto dodać, że kobiety po 40 roku życia powinny także zacząć wykonywać mammografię.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku pacjentek należących do grupy podwyższonego ryzyka, tzn: 

 • pacjentka przebyła już wcześniej chorobę nowotworową;
 • pacjentka długotrwale przyjmowała antykoncepcję hormonalną;
 • w najbliższej rodzinie pacjentki były przypadki zachorowań na raka piersi lub jajnika (np. u mamy, babci, cioci);
 • badania potwierdziły u pacjentki mutacje w genach BRCA1/BRCA2.

Takie pacjentki muszą liczyć się z tym, że być może lekarz zaleci zwiększoną częstotliwość wykonywania badań kontrolnych.

Wskazania do USG piersi

Warto dodać, że wskazaniem do wykonania USG jest każda niepokojąca dolegliwość. Mogą to być na przykład: 

 • zgrubienia wyczuwalne pod palcami (np. podczas samobadania pod prysznicem);
 • bóle piersi niezwiązane z miesiączką;
 • wyciek wydzieliny z brodawki;
 • powiększenie węzłów chłonnych;
 • zmiana w wyglądzie piersi (kształt, wielkość, wciągnięcie brodawek, zaczerwienienie).

Inne wskazania do wykonania badania USG piersi to:

 • gdy pacjentka jest przed planowaną operacją usunięcia piersi i kontrolnie po tego typu zabiegach;
 • przy podejrzeniu ropnia piersi;
 • przy podejrzeniu torbieli;
 • gdy niemożliwe jest wykonanie mammografii;
 • gdy wynik badania mammograficznego wykazał niepokojące zmiany.

Przygotowanie do USG piersi

USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto na badanie założyć wygodną bieliznę i ubranie, aby można było swobodnie zdjąć górną część garderoby, a później z powrotem ją bez problemu założyć. 

Jeśli pacjentka posiada wyniki poprzednich badań, warto je zabrać ze sobą. Może to bowiem ułatwić interpretację obecnych wyników i przyspieszyć postawienie ewentualnej diagnozy.

USG piersi można wykonać w dowolnym momencie, ale najlepszy obraz badania uzyskuje się zazwyczaj między 4. a 10. dniem cyklu, czyli tuż po ustaniu krwawienia. Wszystko przez to, że kobiece piersi wraz z cyklem zmieniają się w wyniku zmiany stężenia hormonów płciowych, co może w znaczący sposób obniżyć wartość diagnostyczną badania. Warto mieć to na uwadze przy wyborze terminu badania.

Ile kosztuje USG piersi?

Cena USG piersi w Centrum Medycznym All-Med wynosi 180 złotych.

USG piersi
Koszt badania:
180 zł

Pytania
i odpowiedzi