Biopsja aspiracyjna endometrium

Służy do diagnozowania chorób błony śluzowej macicy (endometrium) poprzez pobranie wycinka fragmentu błony oraz poddanie jej histopatologicznej ocenie. Umożliwia wczesne wykrywanie stanów przednowotworowych i nowotworów.

Biopsja aspiracyjna endometrium jest badaniem diagnostycznym dróg rodnych kobiety. Służy do diagnozowania chorób błony śluzowej macicy (endometrium) poprzez pobranie wycinka fragmentu błony oraz poddanie jej histopatologicznej ocenie. Umożliwia wczesne wykrywanie stanów przednowotworowych i nowotworów, dlatego jest to ważne w odniesieniu do skuteczności leczenia.

Wskazania do wykonania badania biopsji aspiracyjnej endometrium

Wskazaniem do wykonania badania biopsji aspiracyjnej endometrium jest przede wszystkim wystąpienie nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych kobiety, po uprzednim badaniu USG jamy macicy, które wykazało niepokojące cechy w warstwie jej błony śluzowej.

Biopsja aspiracyjna endometrium – Badanie

Wykonanie tego badania jest bezpieczne, łatwe i skuteczne, nie wiąże się także z wysokimi kosztami. Polega ono na wprowadzeniu plastikowej rurki zwanej Pipelle poprzez kanał szyjki macicy do jamy trzonu macicy, gdzie wytworzone podciśnienie umożliwia pobranie materiału do badania histopatologicznego.
Badanie trwa około kilkudziesięciu sekund, wykonywane jest przez lekarza ginekologa w warunkach ambulatoryjnych.

Biopsja aspiracyjna endometrium skuteczna w diagnostyce

Biopsja aspiracyjna endometrium jest badaniem, którego celem jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości w błonie śluzowej macicy, jej rozrostów oraz zmian. Służy także do weryfikacji otrzymanego obrazu z badania USG. Swoją rolę spełnia także w przypadku kobiet narażonych na wystąpienie nowotworu, znajduje swoje zastosowanie w diagnozowaniu:

  • zaburzeń cyklu miesiączkowego,
  • wahań hormonalnych,
  • niepłodności,
  • podejrzenia ciąży pozamacicznej.

Cena wykonania badania biopsji aspiracyjnej endometrium

W Centrum Medycznym All-Med wykonanie badania biopsji aspiracyjnej endometrium kosztuje 200 PLN.

Biopsja aspiracyjna endometrium
Koszt badania:

Pytania
i odpowiedzi