USG 3D

USG trójwymiarowe to badanie, dzięki któremu dziecko widoczne jest na ekranie monitora w trzech wymiarach w czasie rzeczywistym. Dzięki niemu ginekolog może bardzo dokładnie obejrzeć płód.

Co wykrywa USG 3D?

USG 3D to badanie dla kobiet w ciąży, które daje dużo bardziej rzeczywisty obraz dziecka niż zwykłe badanie USG - dziecko jest widoczne w trójwymiarze. Dzięki niemu przyszli rodzice mogą zobaczyć rysy twarzy wyczekiwanego dziecka, a także jego każdy ruch. 

Badanie USG 3D ukazuje sylwetkę dziecka w dużej rozdzielczości, a obraz powstały w wyniku badania można śmiało porównać do obrazu z kamery. 

USG 3D umożliwia dokonanie oceny kształtu twarzy i głowy, rozpoznania płci i umiejscowienia uszu dziecka. Jest ono bardzo dokładne, pozwala dojrzeć ewentualne nieprawidłowości i wady wrodzone płodu. Służy także lekarzowi do oceny rozwoju kręgosłupa, kończyn i powłok brzucha dziecka.

W czasie tego badania widoczne są także przekroje anatomiczne płodu - zwykłe USG nie daje takiej możliwości.

Jak wygląda badanie USG 3D?

USG 3D trwa zazwyczaj ok. 20 minut. Odbywa się przez powłoki brzuszne przy użyciu aparatu ultrasonograficznego. W czasie takiego badania ginekolog sprawdza czy płód rozwija się prawidłowo, ocenie poddawane są poszczególne narządy: mózg, serce, nerki, kręgosłup, żołądek i pęcherz moczowy. 

Kiedy zapisać się na badanie USG 3D?

Zastanawiasz się kiedy zrobić USG 3D? Choć nie jest ono badaniem obowiązkowym w ciąży, coraz więcej kobiet decyduje się właśnie na tę metodę, głównie z uwagi na wysoką precyzję, jaką gwarantuje technika 3D. 

Obowiązkowe jest trzykrotne wykonanie badania USG w czasie ciąży - ok. 11-14 tygodnia ciąży oraz w 20 i 30 tygodniu ciąży. USG 3D najlepiej wykonać między 18 a 22 tygodniem (okres USG połówkowego).  

Przygotowanie do USG 3D

Badania USG 3D nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto założyć na wizytę wygodne i luźne ubranie, które nie będzie utrudniało ruchów przyszłej mamy.  

Jak długo czeka się na wyniki?

Wynik badania dostępny jest tuż po zakończeniu badania i sporządzeniu opisu przez lekarza. Na życzenie rodziców wydajemy wynik USG 3D na płycie, co może stanowić dla rodziny piękną pamiątkę z okresu ciąży. 

USG 3D
Koszt badania:

Pytania
i odpowiedzi