USG jąder

Badanie USG jąder wykonywane w Centrum Medycznym All-Med w Łodzi pozwala ocenić stan jąder, najądrzy oraz całej moszny. USG jąder to badanie obrazowe, stanowiące pomocne narzędzie w diagnostyce.

Co wykrywa USG jąder i moszny?

Badanie USG jąder wykonywane w Centrum Medycznym All-Med w Łodzi pozwala ocenić stan jąder, najądrzy oraz całej moszny. USG jąder to badanie obrazowe, stanowiące pomocne narzędzie w diagnostyce wielu schorzeń, takich jak: 

 • stany zapalne najądrza lub jądra;
 • ropień, krwiak jądra;
 • uraz jądra;
 • przepuklina pachwinowa;
 • rak jądra;
 • żylaki powrózka nasiennego;
 • skręt i przyczepka jądra;
 • wodniaki.

Jak wygląda badanie USG jąder?

Przed rozpoczęciem USG jąder osoba przeprowadzająca badanie nakłada specjalny żel na głowicę aparatu, którą następnie przesuwa wnikliwie po ciele pacjenta, co umożliwia uzyskanie wyniku na ekranie monitora. USG jąder trwa około kilkunastu minut. 

Ważne jest także samobadanie jąder, które warto wykonywać regularnie, najlepiej pod prysznicem. O tym, jak badać jądra może poinstruować Cię lekarz urolog. To ważne, aby samodzielnie robić to w prawidłowy sposób. Umożliwi to podjęcie wczesnej interwencji i wdrożenie odpowiedniego leczenia, jeśli będzie ono konieczne. 

Kiedy zapisać się na badanie?

Wskazaniem do wykonania badania USG jąder są następujące sytuacje:

 • wystąpienie stwardnienia w jądrze lub zmiany w jego kształcie;
 • powiększenie lub obrzęk jądra;
 • twarde jądro, a jego powierzchnia gładka;
 • pojawienie się dyskomfortu w podbrzuszu i uczucie ciężaru w mosznie;
 • bolesność jąder w czasie dotykania.

Przygotowanie do USG jąder

Badanie USG jąder nie wymaga szczególnego przygotowania. Co ważne, jest to badanie bezpieczne i nieinwazyjne, co oznacza, że może być wykonywane wielokrotnie w dowolnych odstępach czasu. Nie ma też żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. 

Uwaga! Jeśli pacjent zmaga się z silnym bólem w obrębie badanego obszaru, powinien to zgłosić osobie przeprowadzającej USG przed rozpoczęciem badania. To samo dotyczy przypadku, gdy na mosznie jest otwarta rana. 

Przed badaniem należy starannie zadbać o higienę osobistą, a na wizytę włożyć wygodne ubranie. Nie jest wymagane usuwanie owłosienia łonowego.

Na badanie nie trzeba stawiać się na czczo, ani przyjmować żadnych specjalnych leków. 

Jeżeli nie jest to pierwsze badanie USG jąder, należy zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań. Lekarz może poprosić o przedstawić list przyjmowanych na stałe leków.

Jak długo czeka się na wyniki USG jąder?

Opis badania pacjent otrzymuje zazwyczaj bezpośrednio po przeprowadzeniu badania. 

Ile kosztuje badanie USG jąder?

W Centrum Medycznym All-Med w Łodzi cena USG jąder wynosi 150 złotych.

Samobadanie jąder – jak to zrobić?

Samobadanie jąder to ważny element profilaktyki raka jąder. Polega na badaniu palpacyjnym jąder, które najlepiej wykonywać pod gorącym prysznicem, gdy mięśnie są rozluźnione. Jądro należy chwycić za pomocą obu dłoni, a następnie delikatnie obracać je między kciukiem a resztą palców. To samo należy powtórzyć z drugim jądrem. W przypadku wyczucia guza na jądrze lub pojawienia się bólu jądra przy dotyku, należy skontaktować się z lekarzem urologiem.

USG jąder
Koszt badania:
150 zł

Pytania
i odpowiedzi