Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Przepuklina

Przepuklina to patologiczne uwypuklenie zawartości jamy ciała przez otwór w powłokach, najczęściej występuje w jamie brzusznej, jest często występującym problemem a nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Czym jest przepuklina?

Przepuklina to patologiczne uwypuklenie zawartości jamy ciała przez otwór w powłokach, najczęściej występuje w jamie brzusznej.

Przepuklina jest często występującym problemem a nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.


Rodzaje przepukliny

Możemy podzielić przepuklinę etiologicznie, pod względem umiejscowienia, komplikacji oraz  pochodzenia - tutaj wyróżniamy przepukliny wrodzone i nabyte.

Przepuklina wrodzona powstaje już w trakcie życia płodowego w wyniku nieprawidłowego rozwoju. Z reguły widoczna jest od razu po porodzie, ale może również ujawniać się później - do kilku miesięcy po urodzeniu. Najczęściej występującym rodzajem u najmłodszych jest przepuklina pępkowa. Zazwyczaj powstaje w wyniku niezrośnięcia pierścienia pępkowego zaraz po porodzie.

Przepukliny nabyte jak sama nazwa wskazuje powstają w trakcie życia pacjenta, powodem jest wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Czynniki które wpływają na występowanie przepukliny nabytej to  m.in. otyłość, ciąża, ciężka praca fizyczna, palenie papierosów, choroby układu oddechowego z towarzyszącym kaszlem, nawykowe zaparcia, częste parcie na mocz, operacje w obrębie jamy brzusznej

Pod względem umiejscowienia, przepukliny można podzielić na wewnętrzne (umiejscowione w sąsiednich jamach ciała) i zewnętrzne - umiejscowione pod skórą.

Podział na  komplikacje, wyróżnia się przepuklinę nieodprowadzalną oraz odprowadzalną. 

Objawy przepukliny

Pomimo różnic występowania przepukliny cechują wspólne objawy takie jak ból, dyskomfort, uczucie ciągnięcia w obrębie występowanie i widoczne zgrubienie (guz). Wszystkie charakterystyczne cechy nasilają się podczas kaszlu, śmiechu, płaczu, parcia podczas wypróżniania czy aktywności fizycznej. 

Do jakiego specjalisty należy się udać?

W przypadku podejrzenia przepukliny brzusznej zaleca się konsultację z chirurgiem. Chirurg specjalizujący się w leczeniu przepuklin będzie w stanie dokładnie ocenić objawy, przeprowadzić badanie i zlecić dopasowaną diagnostykę.

Leczenie przepukliny

Leczenie przepukliny jest zależne od rodzaju, wielkości, objawów czy ciężkości przebiegu i dzieli się na metody zachowawcze oraz operacyjne. Operacja przepukliny stanowi podstawową metodę leczenia a jej celem jest odprowadzenie przepukliny do jamy brzusznej lub całkowite usunięcie jej zawartości. 

Przepukliny, w zależności od rozmiaru i położenia można operować laparoskopowo lub jako zabieg w znieczuleniu ogólnym, podpajęczynówkowym lub miejscowym, zdarza się że konieczny jest chirurgiczny zabieg operacyjny.

Leczenie zachowawcze jest stosowane gdy przepuklina jest mała i bezobjawowa a rekomendacje to unikanie nadmiernego wysiłku, dbanie o odpowiednią wagę, zaprzestanie palenia i stosowanie pasów przepuklinowych, które stosuje się również po operacji.

This is some text inside of a div block.
Koszt badania:
This is some text inside of a div block.

Pytania
i odpowiedzi