Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Uchyłki jelita grubego

Uchyłki jelita grubego, zwane również diverticulosis, to niewielkie woreczki mieszczące się na ścianie jelita grubego. Uchyłki powstają z powodu słabej kondycji ścian jelita i nadmiernego ciśnienia wewnątrz nich. 

Uchyłki jelita grubego

Uchyłki jelita grubego - czym jest i jakie są jego przyczyny?

Uchyłki jelita grubego, zwane również diverticulosis, to niewielkie woreczki mieszczące się na ścianie jelita grubego. Uchyłki powstają z powodu słabej kondycji ścian jelita i nadmiernego ciśnienia wewnątrz nich. 

Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia uchyłków jelita grubego to między innymi: 

  • wiek powyżej 40 lat, 
  • palenie papierosów, 
  • niewystarczająca ilość błonnika w diecie, 
  • otyłość i brak aktywności fizycznej.

Jak często występują uchyłki jelita grubego?

Uchyłki jelita grubego to powszechne schorzenie. Jednym z najbardziej decydujących czynników jest wiek - pojawiają się one wraz z upływem lat - w szczególności u osób, które zaniedbują higieniczny tryb życia. Okazuje się, że około połowa osób powyżej 60. roku życia ma uchyłki jelita grubego.

Objawy uchyłków jelita grubego

Większość osób z uchyłkami jelita grubego nie ma objawów. W niektórych przypadkach uchyłki mogą jednak powodować: 

  • ból brzucha, 
  • niestrawność, 
  • wzdęcia i zaburzenia wypróżnień.

W przypadku zapalenia uchyłków, mogą wystąpić silne bóle brzucha, gorączka, nudności i wymioty.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów?

W przypadku wystąpienia objawów związanych z uchyłkami jelita grubego, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który przeprowadzi badanie fizykalne, może także zlecić dodatkowe badania, takie jak badanie krwi, badanie kału, badanie obrazowe jelita grubego, np. kolonoskopię, lub tomografię komputerową.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie?

Lekarz ustala rozpoznanie uchyłków jelita grubego na podstawie wyników badań i objawów pacjenta. Badania obrazowe, takie jak kolonoskopia, są szczególnie pomocne w diagnozowaniu uchyłków jelita grubego.

Jakie są sposoby leczenia uchyłków jelita grubego?

W większości przypadków uchyłki jelita grubego nie wymagają leczenia, a jedynie zmiany w stylu życia i diecie. Ważne jest wprowadzenie do diety odpowiedniej ilości błonnika, picie odpowiedniej ilości wody oraz unikanie jedzenia tłustych i pikantnych potraw. W przypadku zapalenia uchyłków, lekarz może przepisać leki przeciw

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

W przypadku uchyłków jelita grubego nie ma możliwości całkowitego wyleczenia. Jednak przy zastosowaniu odpowiedniej terapii, możliwe jest kontrolowanie objawów i zmniejszenie ryzyka powikłań. W przypadku niewielkich uchyłków bez objawów nie jest konieczne leczenie, ale zaleca się odpowiednią profilaktykę, aby uniknąć powikłań.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia?

Po zakończeniu leczenia uchyłków jelita grubego ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza i regularnie kontrolować stan swojego zdrowia. Ból brzucha, niestrawność czy krwawienie z jelit to symptomy, które należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

Co zrobić, aby uniknąć zachorowania na uchyłki jelita grubego?

Aby uniknąć zachorowania na uchyłki jelita grubego, ważne jest przede wszystkim utrzymanie zdrowego stylu życia. Należy unikać palenia tytoniu, regularnie uprawiać aktywność fizyczną i stosować odpowiednią dietę bogatą w błonnik i warzywa. 

Ważne jest również regularne wykonywanie badań kontrolnych, w tym kolonoskopii, szczególnie u osób powyżej 50. roku życia oraz u tych, w rodzinie których występowały choroby jelit. 

This is some text inside of a div block.
Koszt badania:
This is some text inside of a div block.

Pytania
i odpowiedzi