Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

11 postanowień dla zdrowia na rok 2021

Troska o zdrowie jako postanowienie na 2021 rok? Koniec roku to czas przemyśleń i podsumowań. To także dobry moment na weryfikację tego, co udało nam się osiągnąć oraz czego chcielibyśmy jeszcze dokonać. Dla niektórych będzie to zmiana pracy, dla innych kupno nowego domu, ale wszystkich nas powinno łączyć jedno postanowienie – zadbanie o swoje zdrowie. Oto 11 postanowień na nowy rok 2021.
kawa i notatnik

Troska o zdrowie jako postanowienie na 2021 rok? Koniec roku to czas przemyśleń i podsumowań. To także dobry moment na weryfikację tego, co udało nam się osiągnąć oraz czego chcielibyśmy jeszcze dokonać. Dla niektórych będzie to zmiana pracy, dla innych kupno nowego domu, ale wszystkich nas powinno łączyć jedno postanowienie – zadbanie o swoje zdrowie. Oto 11 postanowień na nowy rok 2021.

Zdrowie jako postanowienie na rok 2021 – profilaktyka

Tempo życia, mnóstwo obowiązków w pracy i w domu, stres – to czynniki, które powodują że na co dzień zapominamy o tym, jak ważne jest nasze zdrowie. To przecież dzięki niemu jesteśmy w stanie pokonywać codzienne trudności, rozwiązywać problemy oraz radzić sobie z przykrymi sytuacjami.

Profilaktyka zdrowia

Nie od wczoraj wiadomo, że najlepszym sposobem na zachowanie dobrego zdrowia jest zapobieganie. A gdyby tak potraktować profilaktykę jako noworoczne postanowienie dla zdrowia? Konsekwentne wypełnianie postanowień przyniesie korzyści nie tylko w samopoczuciu, ale także zmiany na lepsze w wyglądzie zewnętrznym.

Zachowanie równowagi

Aby czuć się dobrze, należy zadbać swoje zdrowie fizyczne oraz o to, co nosimy w środku. Zachowanie równowagi między tym, co zewnętrzne i wewnętrzne pozwala na uzyskanie harmonii oraz doskonałego samopoczucia. Co możesz zrobić, aby poprawić jakość swojego zdrowia?

11 postanowień dla zdrowia na rok 2021

 • Regularny sen – jak wiadomo, sen jest dla organizmu szalenie ważny. Kładzenie się do łóżka i wstawanie z niego codziennie o tej samej porze reguluje nasze funkcjonowanie i sprawia, że łatwiej nam rano wstać. To nie jedyna zaleta, bowiem ma on także znaczący wpływ na psychikę – ludzie dbający o regularny sen są mniej zmęczeni, rzadziej chorują na depresję i mają więcej energii.
 • Świadome i zdrowe odżywianie – staraj się planować swoje posiłki, dzięki temu nie będziesz podjadał niezdrowych przekąsek. Chipsy i słodycze zamień na owoce i orzechy, a wszystkie posiłki przygotowuj samodzielnie, dzięki temu nie tylko będziesz świadomy tego, co zjadasz, ale również sprawi Ci to ogromną satysfakcję.
 • Nawodnienie organizmu – pij wodę i napary ziołowe! Zioła są od zarania dziejów znane ze swoich leczniczych właściwości. Poczytaj o nich i wybierz te, których potrzebuje Twój organizm.
 • Aktywność fizyczna – nie chodzi tu o forsujące treningi siłowe każdego dnia. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń dziennie. Jeśli masz problem z tzw. ,,oponką”, wyszukaj ćwiczenia, które pomogą Ci się jej pozbyć. W przypadku, gdy wykonujesz pracę siedzącą, często się garbisz – wówczas przydatne okażą się ćwiczenia na kręgosłup. Nawet 10 minut dziennie spędzonych na wykonywaniu ćwiczeń jest lepsze, niż nie robienie niczego. Dla tych, którzy szukają połączenia ze swoim ciałem, idealnym rozwiązaniem będzie praktykowanie jogi.
 • Ograniczenie korzystania z telefonu – przeciętny użytkownik spędza około 3 godziny dziennie przed ekranem telefonu. Zazwyczaj jest to marnotrawienie czasu na przeglądanie kanałów social mediowych. Warto ten czas zamienić na czytanie książek, zagranie z partnerem w karty lub w grę planszową. Tego typu rozrywki kształtują naszą pamięć i koncentrację. Na czas zabawy i relaksu wycisz telefon, aby napływające powiadomienia nie przeszkadzały w cieszeniu się chwilą.
 • Ograniczenie spożywania  mięsa – spróbuj wprowadzić nowe zmiany w swojej diecie, zacznij od wyeliminowania mięsa z diety, np. raz w tygodniu.
 • Kontakt z naturą i zwierzętami – przebywanie na łonie natury, krótki spacer w ciągu dnia sprawi, że Twój organizm zostanie dotleniony, a Twój kręgosłup odpocznie od pracy przy biurku.
 • Dobre relacje z bliskimi – poprawne relacje z otoczeniem wyzwalają od spięć, kłótni i powodują, że czujemy się komfortowo, przez co jesteśmy zdrowsi.
 • Ograniczenie używek – jak wiadomo, wszystko jest dla ludzi, ale… W umiarze! Wypijanie trzech kaw dziennie, po których trzeba obowiązkowo zapalić papierosa, a wieczorem wino do kolacji? Postaraj się zrezygnować choć z jednej z tych rzeczy. Drugą znacznie ogranicz, a po trzecią sięgaj raz w tygodniu. Taka metoda małych kroków pozwoli Ci dostrzec, że może wcale nie potrzebujesz tego typu ,,dopalaczy’’, a Twoje zdrowie Ci za to podziękuje.
 • Bądź wdzięczny, za to co masz – zamiast rozmyślać o tym, czego Ci brakuje, zastanów się nad tym, co już posiadasz, z czego jesteś dumny i za co jesteś wdzięczny. Może to być np. silny charakter, piękny uśmiech lub dobry przyjaciel. Praktykowanie wdzięczności każdego dnia wpływa korzystnie na nasze samopoczucie.
 • Rób to, co kochasz – według specjalistów, wykonywanie czynności, które lubimy robić, np. poświęcanie się naszemu hobby redukuje napięcia, rozluźnia i sprawia, że angażując się w zadanie, wprowadzamy się w naturalny stan medytacji, który wycisza umysł i odpręża!

Postanowienia noworoczne mają to do siebie, że nierzadko nie udaje się ich dotrzymać. Nie musisz wprowadzać od razu radykalnych zmian. Wybierz te punkty, które Twoim zdaniem są potrzebne do poprawy jakości Twojego życia  i zacznij wprowadzać je stopniowo. Do wyrobienia nawyku potrzeba 21. dni wykonywania danej czynności codziennie. Jeśli jesteś zapominalski – ustaw sobie przypomnienie lub zanotuj na kartce, co masz do zrobienia np. o danej godzinie. Pozwoli to zachować ciągłość i przyczyni się do wykształcenia nowych, zdrowych nawyków.

Życzymy wytrwałości w trzymaniu się postanowień na nowy rok 2021!

No items found.

Zobacz też

Nowa placówka centrum medycznego All-Med dzięki środkom z Funduszy Norweskich

All-Med to nowoczesna placówka, która oferuje kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Dzięki pozyskanym środkom z Funduszy Norweskich, nasze centrum medyczne zyskało nowy, przestronny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Czytaj

Cierpisz na skórną postać tocznia rumieniowatego? Zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje!

W tym artykule dowiesz się czym jest toczeń toczeń rumieniowaty układowy (SLE),na czym polegają badania kliniczne oraz dla kogo przeznaczone jest badanie.

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj