Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Wizyta kwalifikacyjna przed zabiegiem usunięcia zaćmy

W trakcie wizyty kwalifikacyjnej lekarz zaczyna od zdiagnozowania choroby (więcej na temat zaćmy przeczytasz tutaj). Do tego potrzebne jest wykonanie podstawowych badań okulistycznych, takich jak: komputerowe badanie wzroku, pomiar ciśnienia, badanie ostrości wzroku oraz pachymetria i biometria.

Po przeprowadzeniu kwalifikacji ustalana jest data konsultacji anestezjologicznej oraz termin zabiegu.

Należy pamiętać o tym, aby przed konsultacją z lekarzem anestezjologiem wykonać badania krwi, takie jak poziom glukozy na czczo, morfologia, APTT, jonogram oraz EKG.

Usunięcie zaćmy – przygotowanie w dniu zabiegu

W dniu zabiegu należy przyjąć wszystkie leki zgodnie z zaleceniami anestezjologa. Jeśli lekarz wyraził zgodę, można zjeść także lekki posiłek. Bezwzględnie nie należy przyjmować alkoholu i kofeiny. Nie należy przystępować do zabiegu w makijażu, należy także zdjąć całą biżuterię. Przed zabiegiem pacjenci proszeni są o wzięcie kąpieli oraz umycie włosów, aby nie narażać operowanego oka na kontakt z wodą i kosmetykami.

Przebieg zabiegu

Operacja usunięcia zaćmy wykonywana jest przy użyciu znieczulenia miejscowego i trwa od. 15-30 minut. Po zakończeniu zabiegu pacjent pozostaje pod opieką lekarza, dopóki ten nie uzna, że pacjent jest gotowy do wypisu. Zazwyczaj pacjent wraca do domu tego samego dnia. Z uwagi na fakt, że po operacji przez pewien czas pacjent może mieć problem z prawidłowym widzeniem, należy wcześniej zaplanować bezpieczny powrót do domu pod opieką bliskiej osoby.

Po zabiegu należy stawić się na kontrolę lekarską w terminie wyznaczonym przez lekarza. Czas całkowitej rekonwalescencji jest zależny od stanu zdrowia pacjenta. Warto także pamiętać o tym, aby ograniczyć do minimum wysiłek fizyczny, który może negatywnie wpłynąć na proces zdrowienia.

Zadbaj o dobre samopoczucie przed zabiegiem

Zrelaksuj się – to bardzo ważne, abyś w dniu zabiegu stawił się w naszym Centrum Medycznym z pozytywnym nastawieniem. Pomoże Ci w tym na pewno wyciszenie się w dniu poprzedzającym zabieg. Postaraj się zadbać o relaksującą atmosferę, nie funduj sobie dodatkowych wrażeń, unikaj stresujących sytuacji. W ten sposób przygotujesz się do zabiegu kompleksowo.

No items found.

Centrum Diagnostyki i Leczenia Zaćmy

Przyjdź i zbadaj bezpłatnie, czy Twoje problemy ze wzrokiem to zaćma. Otrzymaj skierowanie na zabieg usunięcia zaćmy.

Zobacz też

Nowa placówka centrum medycznego All-Med dzięki środkom z Funduszy Norweskich

All-Med to nowoczesna placówka, która oferuje kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Dzięki pozyskanym środkom z Funduszy Norweskich, nasze centrum medyczne zyskało nowy, przestronny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Czytaj

Cierpisz na skórną postać tocznia rumieniowatego? Zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje!

W tym artykule dowiesz się czym jest toczeń toczeń rumieniowaty układowy (SLE),na czym polegają badania kliniczne oraz dla kogo przeznaczone jest badanie.

Czytaj

5 faktów na temat zaćmy, o których musisz wiedzieć

Zaćma, o której pisaliśmy już wcześniej w tym artykule zwana inaczej kataraktą, to schorzenie powstające na skutek zmian zachodzących w soczewce oka, które powodują pogorszenie widzenia, a w miarę upływu czasu nawet ślepotę. Co powinieneś wiedzieć o zaćmie?

Czytaj