5 faktów na temat zaćmy, o których musisz wiedzieć

Zaćma, o której pisaliśmy już wcześniej w tym artykule zwana inaczej kataraktą, to schorzenie powstające na skutek zmian zachodzących w soczewce oka, które powodują pogorszenie widzenia, a w miarę upływu czasu nawet ślepotę. Co powinieneś wiedzieć o zaćmie?
Spis treści

Zaćma – wiek nie jest wyznacznikiem

Wiele osób tkwi w przekonaniu, że zaćma dotyka wyłącznie osób w podeszłym wieku i jest wynikiem naturalnego starzenia się organizmu. Nieprawda. Wiek nie ma wpływu na rozwój tej choroby, pomimo że dotyka ona znacznie częściej osoby starsze. Kto zatem należy do grupy podwyższonego ryzyka? Przede wszystkim osoby, które w przeszłości przeszły przez operacje narządu wzroku, pracują w szkodliwych warunkach, chorują na przewlekłe choroby (takie, jak np. cukrzyca), osoby eksponujące wzrok na działanie promieni słonecznych bez okularów oraz osoby chorujące na jaskrę.

Zdarzają się także przypadki występowania zaćmy wrodzonej  – niektóre dzieci rodzą się z tą poważną przypadłością. Podobnie, jak w przypadku osób starszych – katarakta wrodzona może prowadzić do poważnych problemów z właściwym widzeniem oraz całkowitej utraty wzroku, a przyczyny jej występowania nadal nie zostały dokładnie zbadane i zdefiniowane.

Zaćma nie powstaje w gałce ocznej

To, że zaćma powstaje na powierzchni gałki ocznej to mit, bowiem choroba ta rozwija się wewnątrz oka. Soczewka znajdująca się w zdrowym, ludzkim oku jest dwustronnie wypukła, dzięki czemu doskonale skupia promienie świetlne i powoduje, że widzimy dobrze. Kiedy zaczyna tracić swoją naturalną elastyczność, występuje pogorszenie widzenia z dalekiej lub bliskiej odległości. Wtedy z pomocą przychodzą nam okulary. Co to jednak oznacza, jeśli okulary nie spełnią swojej roli? Gdy szkła nie pomagają, jest to sygnał, że w naszym oku zachodzą zmiany, których nie da się skorygować przy pomocy okularów i konieczne jest zbadanie oka pod kątem zaćmy.

Objawy zaćmy można wykryć na wczesnym etapie rozwoju

Zaćma rozwija się bardzo powoli, natomiast jej objawy można wykryć już we wczesnym stadium rozwoju. Najbezpieczniejszym sposobem kontroli wzroku i oczu są regularne wizyty u specjalisty w gabinecie okulistycznym.

Jakie są objawy zaćmy?

  • nieostre widzenie,
  • jasne barwy widziane jako ciemniejsze,
  • lepsze widzenie po zmroku,
  • doznawanie zjawiska tzw. ,,olśnienia” w słoneczne dni,
  • w zaawansowanym stadium widzenie w ciemnym pomieszczeniu staje się niemożliwe,
  • zmętnienie oka.

Sposoby rozwoju zaćmy są różne

To, w jaki sposób oraz w jakim tempie rozwinie się zaćma zależy od indywidualnego przypadku. W niektórych przypadkach zdarza się, że osoby dotknięte zaćmą widzą dobrze, ale drażni je światło. Inne osoby widzą dobrze w świetle dziennym, a wzrok pogarsza się dopiero, gdy przebywają w kiepsko oświetlonym pomieszczeniu. Tych objawów i ich kombinacji może być wiele.

Oczekiwanie na zabieg operacji zaćmy nie musi trwać długo

Zabieg usunięcia zaćmy kojarzy się z kosztami, kolejkami i długim oczekiwaniem, ale na szczęście to już przeszłość. Coraz więcej placówek medycznych daje możliwość usunięcia zaćmy w ramach NFZ. Także w naszym Centrum Medycznym istnieje taka opcja, a samo oczekiwanie trwa około dwa tygodnie – jest to ogromne udogodnienie dla chorujących.

Aktualne statystyki jasno pokazują, że nasze społeczeństwo traci wzrok. Jest to m.in. efekt niechęci pacjentów do poddawania się zabiegom w dobie obecnie panującej pandemii. To bardzo ważne, aby szybko reagować i nie zwlekać.

W Centrum Medycznym All-Med możesz zbadać swój wzrok w  gabinecie okulistycznym, Istnieje możliwość umówienia się na wizytę kwalifikującą do zabiegu pod numerem telefonu: +48 730 888 204 lub poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie

No items found.

Zobacz też

Seniorze, zbadaj wzrok bezpłatnie z okazji Dnia Babci i Dziadka w All-Med!

Z okazji zbliżających się szczególnych dni, jakimi są Dzień Babci i Dzień Dziadka, chcemy zaproponować wszystkim seniorom możliwość zadbania o swój wzrok. 

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj

Współpraca All-Med z Funduszami Norweskimi i EOG

‍Telemedycyna, nowoczesne technologie medyczne i mało inwazyjne zabiegi szansą na szybkie komfortowe, skuteczne i tanie leczenie – taką misją rozpoczynamy współpracę z w ramach Funduszy Norweskich i EOG, by w najbliższej przyszłości poprawiać i udoskonalać procesy leczenia Łodzian w naszym centrum medycznym All-Med.

Czytaj