Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Badania kardiologiczne – rodzaje badań, diagnostyka chorób serca

Badania kardiologiczne są podstawą diagnostyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Regularne wykonywanie badań serca pozwala na zachowanie dobrego zdrowia, wykrycie ewentualnych nieprawidłowości oraz podjęcie natychmiastowych działań leczniczych. Dlaczego badania kardiologiczne są ważne? Jakie są badania kardiologiczne? Kiedy warto zapisać się na badanie?
serce na dłoni

Spis treści

Badania kardiologiczne są podstawą diagnostyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Regularne wykonywanie badań serca pozwala na zachowanie dobrego zdrowia, wykrycie ewentualnych nieprawidłowości oraz podjęcie natychmiastowych działań leczniczych. Dlaczego badania kardiologiczne są ważne? Jakie są badania kardiologiczne? Kiedy warto zapisać się na badanie?

Dlaczego badania kardiologiczne są ważne?

Badania kardiologiczne umożliwiają monitorowanie pracy serca – jednego z najważniejszych narządów znajdujących się w ludzkim ciele. Prawidłowa praca serca determinuje nie tylko jakość, ale i długość naszego życia. Systematyczne przeprowadzanie badań kardiologicznych jest bardzo ważne, ponieważ dzięki nim możliwe jest wczesne wykrycie chorób układu sercowo-naczyniowego i zapobieganie poważnych schorzeniom, takim jak choroba niedokrwienna czy zawał serca, co w efekcie owocuje wydłużeniem zdrowego życia.

W naszym centrum medycznym trwa wlasnie program profilaktyczny ZDROWE SERCE 10

Diagnostyka chorób serca – kto ją wykonuje?

Kontrolowanie czynności serca powinno odbywać się regularnie. Podstawowa diagnostyka chorób serca rozpoczyna się już w gabinecie lekarza rodzinnego, gdzie przeprowadza się dokładny wywiad lekarski z pacjentem. W trakcie wywiadu należy poinformować lekarza o wszystkich dolegliwościach i objawach.

Kolejnym krokiem jest badanie fizykalne opierające się na osłuchiwaniu, opukiwaniu i oglądaniu pacjenta. Wszelkie nieprawidłowości wykryte w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu powinny zostać skonsultowane ze specjalistą z zakresu chorób układu krążenia – lekarza kardiologa.

Jakie choroby serca wykrywają badania kardiologiczne?

Nieleczone choroby serca niosą za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia, mogą także stanowić zagrożenie dla życia pacjenta. Badania kardiologiczne umożliwiają wykrycie wielu schorzeń już na ich wczesnym etapie.

Choroby serca, takie jak: choroba wieńcowa, udar mózgu, niewydolność krążenia stanowią najwyższy odsetek zgonów w Polsce.

Częstymi schorzeniami pochodzącymi ze strony serca są także:

  • miażdżyca,
  • nieprawidłowe ciśnienie krwi (nadciśnienie tętnicze lub niedociśnienie tętnicze),
  • zaburzenia rytmu serca (tachykardia, arytmia, migotanie przedsionków, bradykardia),
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • wady zastawkowe,
  • niewydolność mięśnia sercowego (ostra lub przewlekła),
  • blok przewodnictwa przedsionkowo-komorowego,
  • zapalenie osierdzia lub wsierdzia,
  • nerwica serca.

Diagnostyka chorób serca – rodzaje badań kardiologicznych

W diagnostyce chorób serca wykorzystywany jest szereg różnorodnych badań kardiologicznych – od nieszkodliwych nieinwazyjnych, po innowacyjne badania inwazyjne, dzięki którym możliwe jest wykrycie wad i schorzeń serca, na temat których specjaliści nie mieli wcześniej wiedzy.

Badania czynnościowe (nieinwazyjne)

  • pomiar ciśnienia tętniczego – prawidłowa wartość u osoby dorosłej to 120/80 mmHg, pomiar wykonuje się przy pomocy sfigmomanometru sprężynowego, techniką osłuchową lub aparatem automatycznym. Pomiar ciśnienia tętniczego można także wykonać samodzielnie w warunkach domowych.
  • EKG (elektrokardiografia) – bezbolesne badanie, umożliwia monitorowanie pracy serca w momencie badania.
  • Holter ciśnieniowy (ABPM) – służy do całodobowego monitorowania ciśnienia tętniczego krwi.
  • Holter EKG – polega na całodobowym monitorowaniu rytmu pracy serca.
  • próby wysiłkowe – badanie polega na ocenie zmian zachodzących w mięśniu sercowym w trakcie wysiłku fizycznego.

Badania obrazowe (nieinwazyjne)

  • RTG klatki piersiowej – metoda diagnostyczna, dzięki której uzyskuje się obraz organów znajdujących się w obszarze poddanym badaniu; umożliwia określenie położenia mięśnia sercowego w stosunku do innych narządów, wielkość struktur, z których jest zbudowany, wykrycie niektórych wad wrodzonych oraz innych nieprawidłowości mogących świadczyć o obecności schorzeń układu krążenia.
  • echokardiografia (echo serca, USG serca) – metoda diagnostyki obrazowej umożliwiająca badanie struktur serca i dużych naczyń krwionośnych przy pomocy USG.

Badania inwazyjne

  • koronarografia (angiografia tętnic wieńcowych) – metoda ta polega na podaniu kontrastu (stąd jej inwazyjność) podczas cewnikowania jam serca, dzięki czemu uwidocznione zostają tętnice wieńcowe (pod wpływem promieniowania rentgenowskiego).
  • cewnikowanie serca – metoda polegająca na nakłuciu tętnicy udowej lub podobojczykowej, wprowadzeniu cewnika do wewnątrz w miejscu nakłucia i przesunięciu go w świetle naczynia do jam serca i dużych naczyń; umożliwia rejestrowanie ciśnienie wewnątrz i wysycenia krwi tlenem.
  • scyntygrafia perfuzyjna serca (SPECT) – badanie przeprowadza się z wykorzystaniem izotopu, który umożliwia wykrycie miejsc upośledzonej perfuzji krwi przez mięsień sercowy; metoda ta wykorzystywana jest także w diagnostyce choroby niedokrwiennej serca oraz miejsc upośledzonej żywotności.

Kiedy warto zapisać się na badanie kardiologiczne?

Wskazaniem do umówienia się na badanie serca jest przede wszystkim pojawienie się niepokojących objawów, jak np.:

  • nierówne bicie serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • ból lub dyskomfort w klatce piersiowej,
  • omdlenia,
  • kołatanie serca,
  • męczliwość,
  • zawroty głowy,
  • przewlekłe zmęczenie.

Powyższe dolegliwości wymagają niezwłocznej konsultacji z kardiologiem. Aby uchronić się od chorób serca, należy stosować zdrową dietę, prowadzić aktywny tryb życia i unikać używek. Kluczowe jest wykonywanie badań profilaktycznych w gabinecie kardiologicznym i oszacowanie profilu ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Pierwszą konsultację kardiologiczną warto profilaktycznie odbyć w wieku ok. 30 lat, aby umożliwić wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i wdrożenie kluczowych dla zdrowia zmian w stylu życia.

Ponadto, wykonywanie badań kardiologicznych jest szczególnie istotne w przypadku osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka, ze względu na inne choroby współistniejące, uwarunkowania genetyczne czy prowadzony tryb życia.

No items found.

Zobacz też

Nowa placówka centrum medycznego All-Med dzięki środkom z Funduszy Norweskich

All-Med to nowoczesna placówka, która oferuje kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Dzięki pozyskanym środkom z Funduszy Norweskich, nasze centrum medyczne zyskało nowy, przestronny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Czytaj

Cierpisz na skórną postać tocznia rumieniowatego? Zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje!

W tym artykule dowiesz się czym jest toczeń toczeń rumieniowaty układowy (SLE),na czym polegają badania kliniczne oraz dla kogo przeznaczone jest badanie.

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj