Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Choroba, która powoli odbiera wzrok. Jakie są przyczyny zaćmy?

Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki oka, która z upływem czasu traci swoją naturalną przejrzystość. W procesie rozwoju choroby, soczewka absorbuje coraz mniejszą ilość promieni świetlnych, przez co oko pacjenta ma ograniczoną ostrość wzroku, znacznie obniżony kontrast widzenia i nasycenia barw.
Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki oka, która z upływem czasu traci swoją naturalną przejrzystość. W procesie rozwoju choroby, soczewka absorbuje coraz mniejszą ilość promieni świetlnych, przez co oko pacjenta ma ograniczoną ostrość wzroku, znacznie obniżony kontrast widzenia i nasycenia barw.

Przyczyny zaćmy

Do głównych przyczyn występowania zaćmy należy starzenie się organizmu (zaćma starcza). Rzadziej zaćmę mogą powodować urazy i stany zapalne oczu. Zaćma u młodszych osób może być wywołana zdiagnozowaną krótkowzrocznością lub cukrzycą.

Kiedy wybrać się do lekarza?

Pierwsze objawy zaćmy mogą pojawić się już po 40. roku życia! Najczęściej jednak występują one dopiero po 60 – ce. Zaćma objawia się stopniowym pogorszeniem jakości wzroku (matowe oraz zamglone widzenie), aż do jego całkowitej utraty. Warto pamiętać o regularnym badaniu wzroku u okulisty, ponieważ stopniowe zmiany następujące bardzo łagodnie trudno dostrzec we wczesnym stadium.

Najczęstszym objawem, który można dostrzec “gołym okiem” jest zmiana koloru źrenicy z czarnego na szarobiały (zmętnienie).

Leczenie zaćmy

Choć zabieg może wydawać się skomplikowany, jest stosunkowo prostą i bezpieczną procedurą. Nowa soczewka jest indywidualnie dopasowywana do potrzeb pacjenta, a następnie umieszczana w miejsce starej soczewki. Zabieg trwa około 15 minut i odbywa się przy użyciu znieczulenia miejscowego, jest zatem bezbolesny.

Przygotowanie do zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest, aby wykonać wszystkie niezbędne badania laboratoryjne – morfologia krwi, EKG, jonogram (określenie stężenia potasu, sodu, chlorków we krwi), stężenie glukozy we krwi. Przed zabiegiem odbywa się także konsultacja anestezjologiczna.

Okres po zabiegu

Po zakończonym zabiegu zostaje założony opatrunek na operowane wcześniej oko. Ważne jest, aby po opuszczeniu gabinetu zrealizować wypisane recepty i przyjmować lekarstwa zgodnie z zaleceniami lekarza. Długość pobytu w szpitalu to kilka godzin.

Czy można zapobiec zaćmie?

Niestety, jedyne co możemy zrobić, to zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaćmy. np. poprzez unikanie palenia papierosów oraz dbanie o zdrową dietę z wykorzystaniem produktów o udowodnionych właściwościach "anty-aging", które spowalniają procesy starzenia się wszystkich komórek organizmu. Zdrowy styl życia to najlepsza profilaktyka wszelkich chorób i o tym warto przede wszystkim pamiętać.

No items found.

Zobacz też

Nowa placówka centrum medycznego All-Med dzięki środkom z Funduszy Norweskich

All-Med to nowoczesna placówka, która oferuje kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Dzięki pozyskanym środkom z Funduszy Norweskich, nasze centrum medyczne zyskało nowy, przestronny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Czytaj

Cierpisz na skórną postać tocznia rumieniowatego? Zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje!

W tym artykule dowiesz się czym jest toczeń toczeń rumieniowaty układowy (SLE),na czym polegają badania kliniczne oraz dla kogo przeznaczone jest badanie.

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj