Choroba, która powoli odbiera wzrok. Jakie są przyczyny zaćmy?

Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki oka, która z upływem czasu traci swoją naturalną przejrzystość. W procesie rozwoju choroby, soczewka absorbuje coraz mniejszą ilość promieni świetlnych, przez co oko pacjenta ma ograniczoną ostrość wzroku, znacznie obniżony kontrast widzenia i nasycenia barw.
Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki oka, która z upływem czasu traci swoją naturalną przejrzystość. W procesie rozwoju choroby, soczewka absorbuje coraz mniejszą ilość promieni świetlnych, przez co oko pacjenta ma ograniczoną ostrość wzroku, znacznie obniżony kontrast widzenia i nasycenia barw.
Spis treści

Spis treści

Przyczyny zaćmy

Do głównych przyczyn występowania zaćmy należy starzenie się organizmu (zaćma starcza). Rzadziej zaćmę mogą powodować urazy i stany zapalne oczu. Zaćma u młodszych osób może być wywołana zdiagnozowaną krótkowzrocznością lub cukrzycą.

Kiedy wybrać się do lekarza?

Pierwsze objawy zaćmy mogą pojawić się już po 40. roku życia! Najczęściej jednak występują one dopiero po 60 – ce. Zaćma objawia się stopniowym pogorszeniem jakości wzroku (matowe oraz zamglone widzenie), aż do jego całkowitej utraty. Warto pamiętać o regularnym badaniu wzroku u okulisty, ponieważ stopniowe zmiany następujące bardzo łagodnie trudno dostrzec we wczesnym stadium.

Najczęstszym objawem, który można dostrzec “gołym okiem” jest zmiana koloru źrenicy z czarnego na szarobiały (zmętnienie).

Leczenie zaćmy

Choć zabieg może wydawać się skomplikowany, jest stosunkowo prostą i bezpieczną procedurą. Nowa soczewka jest indywidualnie dopasowywana do potrzeb pacjenta, a następnie umieszczana w miejsce starej soczewki. Zabieg trwa około 15 minut i odbywa się przy użyciu znieczulenia miejscowego, jest zatem bezbolesny.

Przygotowanie do zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest, aby wykonać wszystkie niezbędne badania laboratoryjne – morfologia krwi, EKG, jonogram (określenie stężenia potasu, sodu, chlorków we krwi), stężenie glukozy we krwi. Przed zabiegiem odbywa się także konsultacja anestezjologiczna.

Promo Section 02

Promo Section 03

Okres po zabiegu

Po zakończonym zabiegu zostaje założony opatrunek na operowane wcześniej oko. Ważne jest, aby po opuszczeniu gabinetu zrealizować wypisane recepty i przyjmować lekarstwa zgodnie z zaleceniami lekarza. Długość pobytu w szpitalu to kilka godzin.

Czy można zapobiec zaćmie?

Niestety, jedyne co możemy zrobić, to zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaćmy. np. poprzez unikanie palenia papierosów oraz dbanie o zdrową dietę z wykorzystaniem produktów o udowodnionych właściwościach "anty-aging", które spowalniają procesy starzenia się wszystkich komórek organizmu. Zdrowy styl życia to najlepsza profilaktyka wszelkich chorób i o tym warto przede wszystkim pamiętać.

No items found.

Treść pod kontentem

Zobacz też

Współpraca All-Med z Funduszami Norweskimi i EOG

‍Telemedycyna, nowoczesne technologie medyczne i mało inwazyjne zabiegi szansą na szybkie komfortowe, skuteczne i tanie leczenie – taką misją rozpoczynamy współpracę z w ramach Funduszy Norweskich i EOG, by w najbliższej przyszłości poprawiać i udoskonalać procesy leczenia Łodzian w naszym centrum medycznym All-Med.

Czytaj

11 postanowień dla zdrowia na rok 2021

Troska o zdrowie jako postanowienie na 2021 rok? Koniec roku to czas przemyśleń i podsumowań. To także dobry moment na weryfikację tego, co udało nam się osiągnąć oraz czego chcielibyśmy jeszcze dokonać. Dla niektórych będzie to zmiana pracy, dla innych kupno nowego domu, ale wszystkich nas powinno łączyć jedno postanowienie – zadbanie o swoje zdrowie. Oto 11 postanowień na nowy rok 2021.

Czytaj

Odżywianie przy refluksie – sprawdzamy owsiankę i inne produkty

Jeżeli odczuwasz takie dolegliwości jak częsta zgaga, wymioty lub nudności, bóle w nadbrzuszu lub klatce piersiowej a przede wszystkim stały męczący kaszel – są to typowe objawy GERD (gastroesophageal reflux disease) czyli choroby refluksowej. Jak wówczas postępować, by choroba nie uprzykrzyła życia?

Czytaj