Depresja to stan, w którym występuje pogorszenie nastroju, spadek energii, obniżenie aktywności i zainteresowań. Takie objawy mogą dotknąć każdego, kto doświadczył długotrwałych sytuacji stresowych, przemęczenia lub przykrych zdarzeń losowych. Jak prawidłowo zdiagnozować depresję? W jaki sposób odróżnić ją od chwilowego spadku formy?
Depresja – objawy (lista)
Depresja to stan, który rozwija się stopniowo. Dlatego ważne jest, aby rozpoznać ją jak najwcześniej. Do typowych i najczęściej występujących objawów depresji można zaliczyć:
- nieustanne uczucie smutku, apatii
- uczucie zmęczenia, osłabienia
- poczucie obojętności, zmęczenia
- brak chęci do działania, podejmowania codziennych obowiązków
- izolowanie się od społeczeństwa, rodziny, znajomych, przyjaciół
- porzucenie pasji
- drażliwość, frustracja
- poczucie bezsensu (nawet w przypadku najmniejszych problemów)
- niechęć do rozmów
- problemy z zasypianiem, bezsenność
- brak apetytu
- brak motywacji
- brak chęci rozwoju
- spadek libido
- spadek koncentracji
- narastające poczucie winy
- powracanie myślami do przeszłości
- obniżenie poczucia własnej wartości
- brak nadziei
- myśli samobójcze, autoagresja
Depresja – rodzaje
Aby zdiagnozować depresję nie muszą wystąpić jednocześnie wszystkie z wymienionych symptomów, wystarczy kilka z nich. Istnieją różne rodzaje depresji, które diagnozuje się na podstawie intensyfikacji objawów:
- Depresja reaktywna: ten rodzaj depresji występuje po doświadczeniu przykrych wydarzeń życiowych. Jest ona krótkotrwała, ma mniejsze nasilenie. Znaczącą rolę w walce z tą odmianą depresji odgrywa wsparcie bliskich osób oraz psychoterapia.
- Depresja endogenna: zaliczana jest do chorób psychicznych. Może wystąpić po doświadczeniu przykrych wydarzeń w sferze osobistej, ale również bez nich. Depresja endogenna trwa zazwyczaj kilka miesięcy i powraca do chorego cyklicznie.Wymaga leczenia farmakologicznego. W najtrudniejszych przypadkach psychoterapia nie daje żadnego rezultatu. Towarzyszą jej myśli o śmierci, zobojętnienie zarówno w stosunku do własnej osoby jak i najbliższych, utrata masy ciała. Ta odmiana depresji powraca w kolejnych pokoleniach.
- Depresja maskowana: jej objawy nie należą do typowych objawów depresji: bóle głowy, zaburzenia pamięci, zaparcia, zespół jelita drażliwego.