Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Co to jest reumatyzm? Przyczyny, objawy i leczenie

Reumatyzm, czyli reumatoidalne zapalenie stawów należy do chorób przewlekłych. Dolegliwości spowodowane bólem w okolicach stawów przy większym nasileniu mogą uniemożliwić codzienne, normalne funkcjonowanie. Co to jest reumatyzm, co go powoduje i czy da się go leczyć?
lekarz ogląda dłonie pacjenta

Reumatyzm, czyli reumatoidalne zapalenie stawów należy do chorób przewlekłych. Dolegliwości spowodowane bólem w okolicach stawów przy większym nasileniu mogą uniemożliwić codzienne, normalne funkcjonowanie. Co to jest reumatyzm, co go powoduje i czy da się go leczyć?

Reumatyzm – objawy

Do najczęstszych objawów reumatyzmu należy ból w okolicach jednego lub wielu stawów. Osoby cierpiące na reumatyzm odczuwają poranne zesztywnienie stawów, które po “rozchodzeniu” mija. Może pojawić się także obrzęk i zaczerwienienie w obrębie zaatakowanych miejsc. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte na czas może dojść do postępującej niepełnosprawności chorego. W następstwie wyżej wymienionych objawów chory jest niewyspany i zmęczony, co może powodować rozdrażnienie, a nawet stany depresyjne.

Reumatyzm – przyczyny

Przyczyn reumatyzmu może być wiele. Do najczęstszych z nich należą:

  • Uwarunkowania genetyczne – jeśli w poprzednich pokoleniach w rodzinie występowały choroby reumatyczne to ryzyko kolejnego zachorowania znacznie się powiększa. Dotyczy to zwłaszcza tych typów choroby, które są związane z degeneracją tkanki łącznej spowodowanej starzeniem się.
  • Choroby nowotworowe – w tym przypadku chłoniaki, szpiczak mnogi.
  • Zaburzenia immunologiczne – czyli sytuacja, w której układ odpornościowy atakuje własne komórki (występuje przy zachorowaniu na toczeń i sarkoidozę). Zaburzenia układu immunologicznego mogą być także spowodowane przebyciem poważnej infekcji.

Rodzaje chorób reumatycznych

  • choroba zwyrodnieniowa: objawia się nasilonym i uciążliwym bólem, zwłaszcza wtedy, gdy długi okres czasu spędziliśmy stojąc lub chodząc. Towarzyszą jej bóle, drętwienie kończyn, w których występują zwyrodnienia oraz zawroty głowy.
  • reumatyzm tkanek miękkich: jego przyczyną może być wieloletnie przeciążanie mięśni, dźwiganie ciężkich przedmiotów, powtarzalność tych samych ruchów powodujących mikrourazy. Te wszystkie czynniki wywołują bóle barków i łokci.
  • RZS (reumatoidalne zapalenie stawów): objawia się zesztywnieniem karku po przebudzeniu, bólem łokci i barków. Mogą także pojawić się dolegliwości serca, płuc, zaburzenia funkcjonowania naczyń krwionośnych. W tym przypadku zalecane jest przyjmowanie estrogenów.

Potrzebujesz pomocy specjalisty? Umów się na wizytę

W Polsce na choroby reumatyczne skarży się ok. 5 mln osób, wśród których aż 70% z nich to kobiety. Obecny etap medycyny nie zna skutecznej metody leczenia. Lekarze skupiają się na łagodzeniu skutków choroby i starają się nie dopuszczać do całkowitego upośledzenia układu ruchu chorego. Należy pamiętać, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, z uwagi na postęp choroby, jej poziom zaawansowania oraz wiele innych czynników. Samo leczenie farmakologiczne nie wystarczy, jeśli nie zostanie podjęta rehabilitacja.

Do zabiegów, które mogą przynieść ukojenie w bólu z całą pewnością należą: leczenie ciepłem i zimnem, masaże, ultrasonoterapia, elektroterapia, magnetoterapia i oczywiście aktywność fizyczna.

No items found.

Zobacz też

Nowa placówka centrum medycznego All-Med dzięki środkom z Funduszy Norweskich

All-Med to nowoczesna placówka, która oferuje kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Dzięki pozyskanym środkom z Funduszy Norweskich, nasze centrum medyczne zyskało nowy, przestronny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Czytaj

Cierpisz na skórną postać tocznia rumieniowatego? Zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje!

W tym artykule dowiesz się czym jest toczeń toczeń rumieniowaty układowy (SLE),na czym polegają badania kliniczne oraz dla kogo przeznaczone jest badanie.

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj