Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

E-skierowanie – na jakie świadczenia obowiązuje?

E-skierowanie, czyli skierowanie wystawiane w formie elektronicznej obowiązuje od 8. stycznia 2021 r. To kolejne po e-recepcie i e-zwolnieniu udogodnienie zarówno dla pacjentów, jak i dla placówek medycznych, szczególnie w czasie trwania pandemii, które pozwala na załatwienie zdrowotnych spraw drogą elektroniczną.
tablet i stetoskop

Spis treści

E-skierowanie, czyli skierowanie wystawiane w formie elektronicznej obowiązuje od 8. stycznia 2021 r. To kolejne po e-recepcie i e-zwolnieniu udogodnienie zarówno dla pacjentów, jak i dla placówek medycznych, szczególnie w czasie trwania pandemii, które pozwala na załatwienie zdrowotnych spraw drogą elektroniczną.

Czym jest e-skierowanie?

Od 8. stycznia 2021 r. placówki medyczne mają obowiązek wystawiania elektronicznych skierowań. E-skierowanie to kolejny dokument wprowadzany w formie elektronicznej, zaraz po e-recepcie i e-zwolnieniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pacjent ma możliwość uzyskania skierowania w postaci cyfrowej.

Jest to rozwiązanie korzystne i bezpieczne szczególnie w dobie pandemii koronawirusa. Wszystkie skierowania dostępne są w jednym miejscu – na Internetowym Koncie Pacjenta. Dodatkowo, pacjent nie ma już obowiązku dostarczenia do placówki medycznej oryginału skierowania w terminie 14 dni. To sprawia, że e-skierowanie jest niezwykle wygodne także dla pacjenta.

Kiedy jest wystawiane e-skierowanie?

E-skierowanie jest wystawione na następujące świadczenia:

 • leczenie szpitalne;
 • ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (za wyjątkiem porady w zakresie logopedii);
 • rezonans magnetyczny;
 • badanie endoskopowe przewodu pokarmowego;
 • badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej (TK), w tym przypadku także te, które są finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie w NFZ;
 • badanie echokardiograficzne płodu.

Korzystanie z e-skierowania, jakie są zalety?

Korzystanie ze skierowanie w formie elektronicznej, niesie za sobą szereg wymiernych korzyści, m.in.:

 • pacjent nie ma obowiązku dostarczenia skierowania osobiście w terminie 14. dni (rejestrując się osobiście lub telefonicznie wystarczy podać 4-cyfrowy kod i numer PESEL;
 • uniknięcie problemów z tytułu nieczytelności ręcznie wypisanego przez lekarza dokumentu;
 • e-skierowanie jest zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta; świadczeniodawca ma dostęp do odtworzenia kodu e-skierowania, które wystawił, a pacjent posiada kod na swoim Internetowym Koncie Pacjenta – nie ma możliwości zgubienia dokumentu, tak jak to bywało w przypadku skierowań w formie papierowej;
 • pacjent ma możliwość monitorowania historii leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w każdym momencie może sprawdzić historię e-skierowań;
 • oszczędność czasu, wynikająca ze zmniejszenia się kolejek w placówkach medycznych. W przeszłości zdarzało się, że pacjenci zapisywali się do kilku placówek na podstawie jednego skierowania, w przypadku nowoczesnego rozwiązania, jakim jest e-skierowanie po dokonaniu pierwszego zapisu, e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go jednocześnie zarejestrować w innej.

Jak uzyskać e-skierowanie?

Po wizycie u lekarza, e-skierowanie można otrzymać w postaci:

 • SMS-a z 4 cyfrowym kodem,
 • e-maila z pdf-em,
 • wydruku informacyjnego e-skierowania.

E-skierowanie uzyskasz również podczas telekonsultacji z lekarzem.

No items found.

Zobacz też

Nowa placówka centrum medycznego All-Med dzięki środkom z Funduszy Norweskich

All-Med to nowoczesna placówka, która oferuje kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Dzięki pozyskanym środkom z Funduszy Norweskich, nasze centrum medyczne zyskało nowy, przestronny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Czytaj

Cierpisz na skórną postać tocznia rumieniowatego? Zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje!

W tym artykule dowiesz się czym jest toczeń toczeń rumieniowaty układowy (SLE),na czym polegają badania kliniczne oraz dla kogo przeznaczone jest badanie.

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj