Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Kamicę nerkową można skutecznie leczyć – sprawdź w jaki sposób.

Kamica nerkowa, kamica moczowodowa lub potocznie “kamienie na nerkach” to nic innego, jak obecność w układzie moczowym złogów, które powstają z substancji chemicznych odkładających się w moczu.
ból u mężczyzny spowodowany kamicą nerkową
Pobierz dokument (PDF)

Spis treści

Kamica nerkowa przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, a gdy proces chorobowy ulegnie zaostrzeniu, symptomy uderzają z ogromną siłą. Obejmują one tzw. kolkę nerkową – nagły i niezwykle silny ból porównywany do bólu porodowego. Ból może promieniować do pachwiny po tej samej stronie. Tym dolegliwościom mogą towarzyszyć nudności lub wymioty.

Jak wygląda proces rozpoznania kamicy nerkowej?

Nefrologia jest specjalnością medyczną zajmującą się diagnostyką, leczeniem i zapobieganiem chorobom nerek. Kamicę moczowodową rozpoznaje się na podstawie objawów oraz badań obrazowych, do których należą USG i RTG jamy brzusznej. Podstawowym badaniem umożliwiającym zakwalifikowanie do zabiegu jest tomografia przeglądowa jamy brzusznej.

Badania kwalifikujące do zabiegu RIRS to USG układu moczowego, przeglądowa tomografia komputerową jamy brzusznej, posiew moczu a na końcu konsultacja kwalifikująca pacjenta do zabiegu.

Leczenie kamicy w nerkach i moczowodach metodą RIRS

Obecnie zabiegi z powodu kamicy moczowodu lub nerki wykonywane są tylko na drodze małoinwazyjnej, endoskopowej. Służy temu metoda RIRS, która cechuje się skutecznością, a co najważniejsze – jest bezpieczna.

Złogi w moczowodzie, nerce są kruszone laserem na małe fragmenty – piasek, które chory wydala z moczem. Praktycznie wszystkie kamienie w każdym miejscu nerki są dostępne dla urządzenia zwanego ureteroskopem.

Na czym polega zabieg kruszenia złogów kamieni w nerce i moczowodach?

Zabieg polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową, pęcherz moczowy do moczowodu i nerki urządzenia tzw. ureterorenoskopu przez który wprowadzamy włókno laserowe przy pomocy którego kruszone są kamienie.

No items found.

Zobacz też

Nowa placówka centrum medycznego All-Med dzięki środkom z Funduszy Norweskich

All-Med to nowoczesna placówka, która oferuje kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Dzięki pozyskanym środkom z Funduszy Norweskich, nasze centrum medyczne zyskało nowy, przestronny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Czytaj

Cierpisz na skórną postać tocznia rumieniowatego? Zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje!

W tym artykule dowiesz się czym jest toczeń toczeń rumieniowaty układowy (SLE),na czym polegają badania kliniczne oraz dla kogo przeznaczone jest badanie.

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj