Metody leczenia łuszczycy plackowatej

Spis treści

Spis treści

Łuszczyca jest przewlekłą i nawrotową chorobą skóry o zróżnicowanym podłożu. Dotyczyć może ludzi w różnym wieku, niezależnie od płci. Łuszczyca plackowata to najczęściej spotykana odmiana tego schorzenia. W jaki sposób się objawia oraz jakie są dostępne metody leczenia łuszczycy plackowatej?

Czym jest łuszczyca plackowata?

Łuszczyca plackowata to choroba skóry, będąca konsekwencją zaburzeń immunologicznych. Schorzenie to może obejmować bardzo rozległe obszary skóry i objawiać się w postaci charakterystycznych, złuszczonych plam skórnych. Łuszczyca plackowata jest chorobą przewlekłą i ma tendencję do częstych nawrotów. Co najważniejsze – nie jest chorobą zakaźną.

Rodzaje łuszczycy i miejsca, w których może wystąpić:

  • łuszczyca skóry głowy,
  • łuszczyca paznokci,
  • łuszczyca stawowa,
  • łuszczyca dłoni,
  • łuszczyca krostkowa.

Przyczyny łuszczycy plackowatej

Rozwój łuszczycy plackowatej wynika najczęściej z nieprawidłowego funkcjonowania komórek układu immunologicznego. Na skutek różnego rodzaju urazów, leków (np. beta-blokerów) lub infekcji, pobudzeniu ulegają limfocyty T, które w momencie pobudzenia zaczynają wydzielać substancje, powodujące powstawanie przewlekłych reakcji zapalnych na skórze.

Powstawaniu tego schorzenia sprzyjają także uwarunkowania genetyczne, czynniki zewnętrzne, takie jak: ukąszenia, oparzenia promieniami UV oraz zmiany naczyniowe.

Profilaktyka łuszczycy plackowatej

Do tej pory nie zostały opracowane metody umożliwiające całkowite wyleczenie łuszczycy plackowatej. Istotna jest zatem profilaktyka oraz zadbanie o higienę ciała. Przede wszystkim, należy podjąć leczenie farmakologiczne, które powinno się odbywać pod stałym nadzorem lekarza dermatologa. Zadaniem leków jest zahamowanie postępu choroby oraz zapobieganie jej rozwojowi.

Osobom z łuszczycą plackowatą nie wolno nadużywać alkoholu, zaleca się także zaprzestanie palenia wyrobów tytoniowych. Dla osiągnięcia lepszych rezultatów należy również wdrożyć odpowiednią dietę, ograniczyć stres oraz zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry.

Promo Section 02

Promo Section 03

Skuteczne metody leczenia łuszczycy plackowatej

Leczenie miejscowe łuszczycy plackowatej

Ma na celu złagodzenie zmian skórnych i obejmuje leki o działaniu miejscowym. Zalicza się do nich leki o działaniu złuszczającym (kwas salicylowy, mocznik) oraz leki hamujące proliferację naskórka i proces zapalny (m.in. maści cygnolinowe, pochodne witaminy D, maści glikokortykosteroidowe).

Leczenie systemowe

Wówczas, gdy leczenie miejscowe jest niewystarczające, należy podjąć leczenie skojarzone, będące połączeniem leczenia miejscowego z leczeniem systemowym.

  • Fototerapia i fotochemioterapia (PUVA) – fototerapia to metoda polegająca na naświetlaniu skóry światłem UV, wytwarzanym przez specjalnie przystosowane lampy.
  • Leki immunosupresyjne – ich zadaniem jest zahamowanie nadmiernej odpowiedzi układu immunologicznego oraz zmniejszenie stanu zapalnego na skórze zajętej przez łuszczycę.
  • Leki biologiczne – leki działające na układ immunologiczny w sposób bardzo precyzyjny i wycelowany bezpośrednio w przyczyny rozwoju łuszczycy. Dzięki temu są skuteczne w leczeniu pacjentów z ciężką, niepoddającą się leczeniu postacią łuszczycy plackowatej.

Łuszczyca plackowata – badania kliniczne

Prowadzone są także badania kliniczne nad tym schorzeniem. Są one przeznaczone dla osób pełnoletnich z łuszczycą plackowatą od stopnia umiarkowanego do ciężkiego. Warunkiem przystąpienia do badania klinicznego jest rozpoznanie tej choroby na 6 miesięcy przed podjęciem leczenia. Celem badań jest zrozumienie stanu chorych oraz opracowanie nowej metody leczenia, która poprawi jakość życia chorujących na łuszczycę plackowatą.

Czytaj więcej na temat łuszczycy plackowatej:

No items found.

Treść pod kontentem

Zobacz też

Współpraca All-Med z Funduszami Norweskimi i EOG

‍Telemedycyna, nowoczesne technologie medyczne i mało inwazyjne zabiegi szansą na szybkie komfortowe, skuteczne i tanie leczenie – taką misją rozpoczynamy współpracę z w ramach Funduszy Norweskich i EOG, by w najbliższej przyszłości poprawiać i udoskonalać procesy leczenia Łodzian w naszym centrum medycznym All-Med.

Czytaj

11 postanowień dla zdrowia na rok 2021

Troska o zdrowie jako postanowienie na 2021 rok? Koniec roku to czas przemyśleń i podsumowań. To także dobry moment na weryfikację tego, co udało nam się osiągnąć oraz czego chcielibyśmy jeszcze dokonać. Dla niektórych będzie to zmiana pracy, dla innych kupno nowego domu, ale wszystkich nas powinno łączyć jedno postanowienie – zadbanie o swoje zdrowie. Oto 11 postanowień na nowy rok 2021.

Czytaj

Odżywianie przy refluksie – sprawdzamy owsiankę i inne produkty

Jeżeli odczuwasz takie dolegliwości jak częsta zgaga, wymioty lub nudności, bóle w nadbrzuszu lub klatce piersiowej a przede wszystkim stały męczący kaszel – są to typowe objawy GERD (gastroesophageal reflux disease) czyli choroby refluksowej. Jak wówczas postępować, by choroba nie uprzykrzyła życia?

Czytaj