Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Metody leczenia łuszczycy plackowatej

Spis treści

Łuszczyca jest przewlekłą i nawrotową chorobą skóry o zróżnicowanym podłożu. Dotyczyć może ludzi w różnym wieku, niezależnie od płci. Łuszczyca plackowata to najczęściej spotykana odmiana tego schorzenia. W jaki sposób się objawia oraz jakie są dostępne metody leczenia łuszczycy plackowatej?

Czym jest łuszczyca plackowata?

Łuszczyca plackowata to choroba skóry, będąca konsekwencją zaburzeń immunologicznych. Schorzenie to może obejmować bardzo rozległe obszary skóry i objawiać się w postaci charakterystycznych, złuszczonych plam skórnych. Łuszczyca plackowata jest chorobą przewlekłą i ma tendencję do częstych nawrotów. Co najważniejsze – nie jest chorobą zakaźną.

Rodzaje łuszczycy i miejsca, w których może wystąpić:

  • łuszczyca skóry głowy,
  • łuszczyca paznokci,
  • łuszczyca stawowa,
  • łuszczyca dłoni,
  • łuszczyca krostkowa.

Przyczyny łuszczycy plackowatej

Rozwój łuszczycy plackowatej wynika najczęściej z nieprawidłowego funkcjonowania komórek układu immunologicznego. Na skutek różnego rodzaju urazów, leków (np. beta-blokerów) lub infekcji, pobudzeniu ulegają limfocyty T, które w momencie pobudzenia zaczynają wydzielać substancje, powodujące powstawanie przewlekłych reakcji zapalnych na skórze.

Powstawaniu tego schorzenia sprzyjają także uwarunkowania genetyczne, czynniki zewnętrzne, takie jak: ukąszenia, oparzenia promieniami UV oraz zmiany naczyniowe.

Profilaktyka łuszczycy plackowatej

Do tej pory nie zostały opracowane metody umożliwiające całkowite wyleczenie łuszczycy plackowatej. Istotna jest zatem profilaktyka oraz zadbanie o higienę ciała. Przede wszystkim, należy podjąć leczenie farmakologiczne, które powinno się odbywać pod stałym nadzorem lekarza dermatologa. Zadaniem leków jest zahamowanie postępu choroby oraz zapobieganie jej rozwojowi.

Osobom z łuszczycą plackowatą nie wolno nadużywać alkoholu, zaleca się także zaprzestanie palenia wyrobów tytoniowych. Dla osiągnięcia lepszych rezultatów należy również wdrożyć odpowiednią dietę, ograniczyć stres oraz zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry.

Skuteczne metody leczenia łuszczycy plackowatej

Leczenie miejscowe łuszczycy plackowatej

Ma na celu złagodzenie zmian skórnych i obejmuje leki o działaniu miejscowym. Zalicza się do nich leki o działaniu złuszczającym (kwas salicylowy, mocznik) oraz leki hamujące proliferację naskórka i proces zapalny (m.in. maści cygnolinowe, pochodne witaminy D, maści glikokortykosteroidowe).

Leczenie systemowe

Wówczas, gdy leczenie miejscowe jest niewystarczające, należy podjąć leczenie skojarzone, będące połączeniem leczenia miejscowego z leczeniem systemowym.

  • Fototerapia i fotochemioterapia (PUVA) – fototerapia to metoda polegająca na naświetlaniu skóry światłem UV, wytwarzanym przez specjalnie przystosowane lampy.
  • Leki immunosupresyjne – ich zadaniem jest zahamowanie nadmiernej odpowiedzi układu immunologicznego oraz zmniejszenie stanu zapalnego na skórze zajętej przez łuszczycę.
  • Leki biologiczne – leki działające na układ immunologiczny w sposób bardzo precyzyjny i wycelowany bezpośrednio w przyczyny rozwoju łuszczycy. Dzięki temu są skuteczne w leczeniu pacjentów z ciężką, niepoddającą się leczeniu postacią łuszczycy plackowatej.

Łuszczyca plackowata – badania kliniczne

Prowadzone są także badania kliniczne nad tym schorzeniem. Są one przeznaczone dla osób pełnoletnich z łuszczycą plackowatą od stopnia umiarkowanego do ciężkiego. Warunkiem przystąpienia do badania klinicznego jest rozpoznanie tej choroby na 6 miesięcy przed podjęciem leczenia. Celem badań jest zrozumienie stanu chorych oraz opracowanie nowej metody leczenia, która poprawi jakość życia chorujących na łuszczycę plackowatą.

Czytaj więcej na temat łuszczycy plackowatej:

No items found.

Zobacz też

Nowa placówka centrum medycznego All-Med dzięki środkom z Funduszy Norweskich

All-Med to nowoczesna placówka, która oferuje kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Dzięki pozyskanym środkom z Funduszy Norweskich, nasze centrum medyczne zyskało nowy, przestronny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Czytaj

Cierpisz na skórną postać tocznia rumieniowatego? Zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje!

W tym artykule dowiesz się czym jest toczeń toczeń rumieniowaty układowy (SLE),na czym polegają badania kliniczne oraz dla kogo przeznaczone jest badanie.

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj