Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Na czym polega opór przed wizytą u psychologa?

Blokada pojawiająca się przed pierwszą wizytą u psychologa może dotyczyć lęku przed oceną. Wynika to z wielu błędnych przekonań na swój temat oraz z niewiedzy na temat tego, jak wygląda wizyta w gabinecie specjalisty. Co najczęściej hamuje pacjentów przed wizytą u psychologa?
kobieta przykrywa twarz dłońmi

Spis treści

Blokada pojawiająca się przed pierwszą wizytą u psychologa może dotyczyć lęku przed oceną. Wynika to z wielu błędnych przekonań na swój temat oraz z niewiedzy na temat tego, jak wygląda wizyta w gabinecie specjalisty. Co najczęściej hamuje pacjentów przed wizytą u psychologa?

Obawy przed wizytą u psychologa

Najczęstsze przekonania, które hamują przed umówieniem wizyty u psychologa mogą dotyczyć obaw i błędnych przekonań. Pacjent, który nigdy nie korzystał ze wsparcia specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego może podważać swoją “normalność”, myśląc, że jest wariatem oraz obawiać się, że ktoś się o tym dowie lub tkwić w przekonaniu, że jest beznadziejnym przypadkiem.

Są to naturalne myśli dla kogoś, kto nigdy nie korzystał z pomocy psychologa, jednak nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością.

Pierwsza wizyta u psychologa – czy obawy są słuszne?

Psycholog jest specjalistą w swojej dziedzinie i jego zadaniem jest udzielanie pomocy potrzebującym pacjentom. Korzystanie z takiego wsparcia jest tak samo normalne, jak wizyta u dentysty, gdy boli ząb. Z perspektywy lekarza to zrozumiałe, że w trakcie wizyty będziesz opowiadać o swoich objawach i problemach.

Wizyta u psychologa w trosce o zdrowie psychiczne to atut

Umówienie się na wizytę u psychologa jest wyrazem odwagi oraz dbania o siebie i o swój komfort. Jeśli cokolwiek jest nie tak i czujesz, że samodzielnie trudno Ci pokonać ten problem, to jest to sygnał, że warto zgłosić się po pomoc.

Jednym z głównych zadań psychologa jest zapewnienie pacjentowi komfortu i bezpieczeństwa. Obawy przed oceną czy krytyką są bezzasadne. Wszystko, co zostanie powiedziane w gabinecie psychologicznym jest objęte tajemnicą.

Pierwsza wizyta – o co zapyta psycholog?

Pierwsza wizyta u psychologa (i kilka kolejnych) to zebranie przez specjalistę wywiadu. Oto kilka przykładowych pytań, jakie może zadać psycholog.

  • Od kiedy trwa problem i jakich doświadczasz objawów?

Podstawowym pytaniem, jakie może zadać psycholog dotyczy tego, jak długo trwają objawy i czego doświadczasz. Może to być obniżony nastrój, zmęczenie, wybuchy złości, bezsenność, brak wiary w siebie, brak apetytu, natrętne myśli i wszystko, z czym czujesz się źle.

  • Co działo się przed wystąpieniem problemu?

Psycholog może także zapytać o wydarzenia, które mogły doprowadzić do pogorszenia jakości życia. Zastanów się, czy zdarzyło się coś, co wpłynęło na Twoje samopoczucie. Takimi “wyzwalaczami” są często sytuacje, jak np. rozwód, przeprowadzka, utrata pracy, śmierć bliskiej osoby.

  • Jakie są skutki wystąpienia problemu?

Z perspektywy psychologa ważne jest, jak obecny problem wpływa na Twoje funkcjonowanie w najważniejszych obszarach życia – w pracy, w relacji i tym podobnych.

  • Jaka jest Twoja obecna sytuacja?

To pytanie może dotyczyć sytuacji zawodowej, osobistej, mieszkaniowej itd.

  • Jak wyglądało Twoje dzieciństwo?

Podczas konsultacji psychologicznych mogą paść również pytania dotyczące dzieciństwa, np. relacji z rodzicami i resztą rodziny, sposobów rozwiązywania konfliktów, chorób w rodzinie itd.

  • Czego oczekujesz od psychologa?

To ważne pytanie, które pomoże ustalić cel terapii i wdrożyć odpowiednie działania, które pacjenta do niego przybliżą.

No items found.

Zobacz też

Nowa placówka centrum medycznego All-Med dzięki środkom z Funduszy Norweskich

All-Med to nowoczesna placówka, która oferuje kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Dzięki pozyskanym środkom z Funduszy Norweskich, nasze centrum medyczne zyskało nowy, przestronny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Czytaj

Cierpisz na skórną postać tocznia rumieniowatego? Zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje!

W tym artykule dowiesz się czym jest toczeń toczeń rumieniowaty układowy (SLE),na czym polegają badania kliniczne oraz dla kogo przeznaczone jest badanie.

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj