Odżywianie przy refluksie – sprawdzamy owsiankę i inne produkty

Jeżeli odczuwasz takie dolegliwości jak częsta zgaga, wymioty lub nudności, bóle w nadbrzuszu lub klatce piersiowej a przede wszystkim stały męczący kaszel – są to typowe objawy GERD (gastroesophageal reflux disease) czyli choroby refluksowej. Jak wówczas postępować, by choroba nie uprzykrzyła życia?
kobieta trzymająca się za mostek
Spis treści

Jeżeli dana osoba odczuwa takie dolegliwości jak częsta zgaga, wymioty lub nudności, bóle w nadbrzuszu lub klatce piersiowej a przede wszystkim stały męczący kaszel – są to typowe objawy GERD (gastroesophageal reflux disease) czyli choroby refluksowej. Spowodowana jest ona w największej ilości przypadków przedostawaniem się kwaśnej zawartości żołądka do przełyku, stąd biorą się wszystkie objawy i niedogodności związane z chorobą.

Życie z refluksem, co należy robić, aby choroba zelżała?

Zignorowany i nieleczony refluks może doprowadzić nawet do raka przełyku, dlatego warto zadbać o swoje zdrowie już na początku choroby – między innymi stosując odpowiednią dietę, która z czasem doprowadzi do zredukowania uciążliwych objawów choroby.
Warto zadbać o swoją kondycję, ponieważ osoby ze stwierdzoną otyłością bardziej odczuwają skutki i objawy wywoływane przez refluks. Przede wszystkim warto zacząć kontrolować ilości spożywanego tłuszczu a także zacząć liczyć kalorie. Efektem z pewnością będzie mniejsza częstotliwość doznawanych zgag, a także nieprzyjemnego zapachu z ust.

Czego jednak unikać w swoim codziennym menu, aby pomagać swojemu organizmowi w walce z refluksem? Przede wszystkim musimy odstawić produkty które potęgują wydzielanie kwasu w żołądku, a także opóźniają jego wypróżnianie.

callmed - telekonsultacje. lekarz online.

Lista potraw i produktów, których nie można spożywać przy refluksie:

 • alkoholu, mocno zaparza nowej kawy i herbaty pitej pusty żołądek
 • ostrych przypraw takich jak chilli, papryka jalapenios, pieprz czy curry
 • słodyczy a w tym przede wszystkim czekolady i produktów z nią związanych, przyczynia się ona bowiem do wywoływania zgagi
 • tłustych dań, przede wszystkim tłustych odmian mięsa w tym wieprzowiny, mięsa drobiowego z kaczki lub gęsi; a także tłustych wędlin i przetworów wędliniarskich – kiełbas, pasztetów, salami czy baleronu
 • Fast food’ów a w tym frytek, hamburgerów, kebabów i pizz
 • przetworów z dodatkiem octu, czyli marynowanych grzybków, papryczek, gruszek i surówek z dodatkiem octu
 • tłustych serów takich jak camembert, brie, i tzw. topiononych
 • cebuli, ogórków i pomidorów
 • potraw smażonych
 • napojów gazowanych

Mimo że lista ta wydaje się dosyć długa i wykluczająca podstawę naszego codziennego menu, mamy dobrą wiadomość.

Lista potraw i produktów, które można spożywać przy refluksie:

 • różnego rodzaju zupy
 • jajka pod każdą postacią
 • masło orzechowe
 • gotowane warzywa
 • niskotłuszczowe mleko i wyroby mleczne tj. jogurty, kefiry, maślanki
 • owsianka i kasza manna, a także inne płatki zbożowe
 • mięso drobiowe, ryby morskie – najlepiej grillowane bez dodatku tłuszczu
 • ciasta biszkoptowe lub drożdżowe

Podany zestaw obowiązuje 90% chorych na refluks, pamiętać jednak trzeba o tym, że każdy organizm jest inny i może różne zareagować. Warto zatem zadbać o codzienną higienę życia od strony tego co jemy. Zwłaszcza jeżeli cierpimy na refluks.

Jak widzisz, owsianka to nie jedyny produkt, który można spożywać chorując na refluks!

Chorujesz na refluks? Umów się do specjalisty chorób gastrologicznych.

No items found.

Zobacz też

Seniorze, zbadaj wzrok bezpłatnie z okazji Dnia Babci i Dziadka w All-Med!

Z okazji zbliżających się szczególnych dni, jakimi są Dzień Babci i Dzień Dziadka, chcemy zaproponować wszystkim seniorom możliwość zadbania o swój wzrok. 

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj

5 faktów na temat zaćmy, o których musisz wiedzieć

Zaćma, o której pisaliśmy już wcześniej w tym artykule zwana inaczej kataraktą, to schorzenie powstające na skutek zmian zachodzących w soczewce oka, które powodują pogorszenie widzenia, a w miarę upływu czasu nawet ślepotę. Co powinieneś wiedzieć o zaćmie?

Czytaj