Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Profilaktyka zawału serca – jak uniknąć zawału?

Profilaktyka zawału serca zaczyna się od sposobu, w jaki żyjemy, rodzaju wykonywanych aktywności fizycznych, stosowanej diety i wielu innych czynników. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że wystarczy kilka prostych kroków, aby uniknąć zawału serca, a także innych schorzeń układu krążenia. Na czym polega profilaktyka zawału serca? Jak uniknąć zawału serca?
mężczyzna i kobieta z bólem za mostkiem

Profilaktyka zawału serca zaczyna się od sposobu, w jaki żyjemy, rodzaju wykonywanych aktywności fizycznych, stosowanej diety i wielu innych czynników. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że wystarczy kilka prostych kroków, aby uniknąć zawału serca, a także innych schorzeń układu krążenia. Na czym polega profilaktyka zawału serca? Jak uniknąć zawału serca?

Profilaktyka zawału serca

Pomimo nieustannego rozwoju technologii medycznej, choroby układu krążenia nadal są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Aby zadbać o serce w ramach profilaktyki zawału serca wystarczy zmiana stylu życia i wprowadzenie nowych, wartościowych dla zdrowia codziennych nawyków, które w znaczącym stopniu przyczynią się do zapobiegania schorzeniom pochodzącym ze układu krążenia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu krążenia, należy zgłosić się do lekarza kardiologa.

W naszym centrum medycznym trwa wlasnie program profilaktyczny ZDROWE SERCE 10

Dieta w profilaktyce zawału serca

Niezdrowa dieta i złe nawyki żywieniowe praktykowane przez lata mogą nieść za sobą bardzo negatywne konsekwencje. Bez względu na wiek, zastosowanie odpowiedniej dla serca diety może pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia. Prawidłowe odżywianie powinno uwzględniać zapotrzebowanie dzienne na kilokalorie i dostarczać odpowiednią ilość wartości odżywczych. Przyjmowanie zbyt małej ilości pokarmów może doprowadzić do anemii lub powodować omdlenia.

Jakie produkty stosować w profilaktyce zawału serca?

 • produkty o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans i sodu,
 • duża ilość owoców i warzyw (zwłaszcza rośliny strączkowe),
 • produkty pełnoziarniste bogate w błonnik,
 • nie tłuste ryby, owoce morza,
 • orzechy, nasiona, daktyle.

Należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować spożywanie napojów słodzonych cukrem i czerwone mięso.

Palenie papierosów a profilaktyka chorób serca

Palenie papierosów lub jakichkolwiek innych wyrobów tytoniowych może prowadzić m.in. do nadciśnienia, rozwoju choroby wieńcowej czy zawału serca. Substancje smoliste zawarte w tytoniu uszkadzają serce i naczynia krwionośne, prowadząc do miażdżycy tętnic. Tlenek węgla będący składnikiem dymu tytoniowego prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Im większa ilość wypalonych papierosów, tym większe ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Po około 5 latach od porzucenia nałogu palenia ryzyko wystąpienia chorób serca diametralnie spada. Warto zatem zacząć już teraz.

Stres a profilaktyka zawału serca

Długotrwałe narażenie na sytuacje stresowe powoduje wzrost częstości akcji serca i ciśnienia krwi. Aby ograniczyć negatywny wpływ stresu na zdrowie, a tym samym uniknąć zawału serca należy przede wszystkim wyeliminować z życia sytuacje stresowe oraz opanować techniki radzenia sobie z nim.

Jak radzić sobie ze stresem?

W uporaniu się ze stresem pomocne mogą okazać się:

 • ćwiczenia oddechowe,
 • praktykowanie jogi i medytacji,
 • rozładowywanie napięcia poprzez uprawianie sportu,
 • regularny sen i właściwa higiena snu,
 • oddanie się hobby.

Aktywność fizyczna a profilaktyka zawału

Regularny wysiłek fizyczny i codzienne wykonywanie aktywności ruchowych do doskonała forma profilaktyki zawału serca. Zmniejszają one ryzyko otyłości i umożliwiają kontrolowanie prawidłowej masy ciała, dzięki czemu zachodzi mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zawału, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy oraz innych chorób serca.

Jak prawidłowo ćwiczyć?

Przede wszystkim, należy wybrać rodzaj oraz intensywność ćwiczeń dostosowany do możliwości, stanu zdrowia i wieku pacjenta. Najlepszym wyborem są ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, wykonywane regularnie przez około 40 minut dziennie. Jeśli szybko się męczysz, podziel ćwiczenia na kilka sesji w ciągu dnia. Już nawet kilkunastominutowy spacer ma korzystny wpływ na stan Twojego zdrowia. Do codziennych aktywności zaliczają się także spacery z psem, praca w ogrodzie czy sprzątanie, nie wymagające większego wysiłku.

Regularne badania kontrolne

Niektóre schorzenia pochodzące ze strony układu krążenia przez długi okres czasu mogą nie dawać żadnych niepokojących objawów, dlatego też warto regularnie przeprowadzać badania kontrolne pod kątem chorób serca.

Jakie badania kontrolne należy przeprowadzać w profilaktyce zawału serca?

 • Regularne pomiary ciśnienia tętniczego krwi – osoby dorosłe powinny mierzyć ciśnienie przynajmniej raz na dwa lata. Częstsze kontrolowanie ciśnienia jest konieczne w przypadku odchyleń od normy, jakichkolwiek nieprawidłowości, występowania niepokojących objawów lub współistnienia innych czynników ryzyka choroby serca.
 • Pomiary stężenia cholesterolu we krwi – osoby dorosłe po ukończeniu 20. roku życia powinny regularnie wykonywać pomiary stężenia cholesterolu raz na 5 lat, jeśli występuje u nich ryzyko wystąpienia chorób serca. Do tych czynników zalicza się otyłość i nadciśnienie tętnicze. Osoby, u których nie ma wskazań do przeprowadzania tych badań wcześniej, mogą rozpocząć badania w wieku 35 lat.
 • Pomiary stężenia glukozy we krwi –cukrzyca to choroba zwiększająca ryzyko rozwoju choroby serca. Jeśli cierpisz na nadwagę, otyłość lub genetycznie jesteś obciążony cukrzycą powinieneś wykonać badanie stężenia glukozy.

Jeśli nie istnieją czynniki ryzyka, regularne badania należy rozpocząć wieku 45 lat i wykonywać je raz na trzy lata.

No items found.

Zobacz też

Nowa placówka centrum medycznego All-Med dzięki środkom z Funduszy Norweskich

All-Med to nowoczesna placówka, która oferuje kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Dzięki pozyskanym środkom z Funduszy Norweskich, nasze centrum medyczne zyskało nowy, przestronny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Czytaj

Cierpisz na skórną postać tocznia rumieniowatego? Zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje!

W tym artykule dowiesz się czym jest toczeń toczeń rumieniowaty układowy (SLE),na czym polegają badania kliniczne oraz dla kogo przeznaczone jest badanie.

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj