Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Rwa kulszowa. Jak sobie z nią radzić? Masaż? Ćwiczenia? Operacja?

Ból ten praktycznie natychmiast promieniuje w okolice zewnętrznej części uda, a następnie przechodzi do łydki i stopy. Co ważne – nie zawsze wygląda to tak samo u wszystkich, jednak uwierzcie nam. W sekundę rozpoznacie tę chorobę…
ból w okolicy lędźwiowej

Spis treści

Rwa kulszowa może dopaść nas niezależnie od wieku. Co gorsza, bardzo często atak rwy kulszowej następuje nagle, w najmniej oczekiwanych okolicznościach. Ci, którzy taki atak przeżyli z pewnością wiedzą, że charakteryzuje się ów ból bardzo silnym bólem pośladka. Ból ten praktycznie natychmiast promieniuje w okolice zewnętrznej części uda, a następnie przechodzi do łydki i stopy. Co ważne – nie zawsze wygląda to tak samo u wszystkich, jednak uwierzcie nam. W sekundę rozpoznacie tę chorobę…

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to nic innego jak zespół objawów wywołanych przez nerw kulszowy. Nieleczony ból może trwać kilka dni, a w krytycznych przypadkach – kilka tygodni, miesięcy lub lat. Najszybszym sposobem na wyleczenie rwy jest podanie zastrzyku nadtwardówkowego. Taki zastrzyk powinien zadziałać już po kilku minutach i przynieść ogromne ukojenie. Minusem takie rozwiązania jest fakt, że ból wraca bo ok. 4-5 godzinach, jednak po 4-5 dniu ból powinien całkowicie ustąpić.

Rwa kulszowa znana może być także pod innymi nazwami, takimi jak:

 • sciatica
 • korzonki
 • ischialgia
callmed - telekonsultacje. lekarz online.

Rwa kulszowa – najważniejsze objawy

Objawy rwy kulszowej zależą od tego, ile czasu trwała oraz w jaki sposób przebiegała.

Ostra rwa kulszowa

 1. Lumbago – Znane bardziej jako „atak korzonków”. Jest to ból dolnego odcinka pleców, który może dopaść nas bez konkretnej przyczyny lub np. być spowodowany dźwignięciem jakiegoś przedmiotu w niefortunny sposób. Dosyć często ból może być też przyczyną nienaturalnego wykrzywienia tułowia. Np. podczas sięgania czegoś z góry, schylania się po jakiś przedmiot. W takich sytuacjach wyginamy dosyć nienaturalnie ciało, zwłaszcza kręgosłup.
 2. Ból dolnych kończyn/jednej kończyny – Głównym objawem rwy kulszowej jest właśnie ból w tylnej części uda, co następnie promieniuje w okolice łydki, a na końcu przechodzi do stopy. Początkowa faza bólu może „dotknąć” też np. pośladków. Jeśli mielibyśmy porównać do czegoś to nieprzyjemne uczucie, to było by to z pewnością odrętwienie. W krytycznych przypadkach ból może rozprzestrzenić się także po drugiej kończynie.
 3. Wykrzywienie tułowia – Choć brzmi to jak z filmu z science-fiction, to bardzo często, osoby dotknięte atakiem rwy kulszowej mówią, że je „powykrzywiało”. Faktycznie jest to możliwe. Ucisk na nerw jest tak mocy, że nasze ciało broni się przed atakiem, tak jak umie. W tym przypadku wykrzywia tułów do takiej pozycji, w której ucisk nie powoduje stałego, silnego bólu. Oczywiście w takim przypadku należy natychmiast skorzystać z pomocy lekarza. W takiej sytuacji najczęściej należy wykonać wspomniany już wcześniej zastrzyk nadtwardówkowy.

Przewlekła rwa kulszowa

 1. Przykurcze – Zanik mięśni, utrwalenie się nienaturalnie wykrzywionej postawy. To najczęstsze skutki przeciągniętego ataku rwy kulszowej. Jeżeli taka sytuacja miała miejsce w waszym przypadku, koniecznie udajcie się jak najszybciej do specjalisty.
 2. Zmiany w psychice – Choć brzmi to dramatycznie, to niestety jest to całkowita prawda. Długotrwały ból prowadzi do zmian w psychice. To z kolei sprawia, że stajemy się rozgoryczeni, drażliwi. Brak koncentracji spowodowany ciągłym bólem powoduje niechęć do wykonywania najprostszych zadań, takich jak rozmowa ze znajomymi czy chodzenie.

Uwaga! Jeżeli odczuwasz jakikolwiek spośród poniższych objawów alarmowych rwy kulszowej, natychmiast skonsultuj się z lekarzem!

 • Zaburzenia czucia
 • Zaburzenia kontrolowania oddawania moczu/stolca
 • Niedowład prawej nogi/stopy

Powyższej objawy nazywane są ubytkowymi i świadczą o uszkodzeniu nerwu. Brak reakcji z twojej strony może doprowadzić do tego, iż te zmiany mogą pozostać na zawsze!

Rwa kulszowa. Jak ją rozpoznać? Do jakiego lekarza się udać?

 • Badania lekarskie

Jak w przypadku każdej choroby, także w przypadku rwy kulszowej najistotniejsze jest prawidłowe i szybkie rozpoznanie. Czasami bywa tak, że co jakiś czas rwa kulszowa atakuje nas niejako ostrzegawczo. Ból nie jest aż nadto silny by udać się do lekarza, ale za to jest powtarzalny. Warto wspomnieć o tym lekarzowi. Dzięki odpowiedniej reakcji unikniemy długotrwałego bólu i zastrzyków czy rehabilitacji.

Do jakiego lekarza udać się jeśli mamy podejrzenie ataku rwy kulszowej?

Najlepiej w przypadku rwy kulszowej udać się do lekarza rehabilitacji, ortopedy lub neurologa czy neurochirurga.

 • Rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa
 • Zdjęcie RTG
 • Badania krwi

Oczywiście musimy pamiętać, że to lekarz decyduje o tym, czy niezbędny będzie rezonans, tomograf, zdjęcie RTG czy może badanie krwi. Pierwsze rozpoznanie musimy wykonać my. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, powinniśmy umówić się na konsultację do jednego z lekarzy wymienionych powyżej. Dalsze działania powinien zasugerować nam lekarz, kierując nas na odpowiednie badania.

Rwa kulszowa – skuteczne metody leczenia

W przypadku rwy kulszowej ważna jest szybkość działania. Im szybciej ją wyleczymy, tym mniej bólu doświadczymy. Generalnie leczenie powinno ograniczyć się do podania środków przeciwzapalnych. Możliwe jest także podanie wymienionego już wcześniej zastrzyku. Bardzo ważnym elementem w leczeniu rwy kulszowej jest rehabilitacja. Rwa kulszowa często wraca, ponieważ nie znamy podstawowych zasad przeciwdziałania jej. Dobry rehabilitant pokaże nam jakie ćwiczenia wykonywać, by w przyszłości unikać ataku lub minimalizować jego skutki.

No items found.

Zobacz też

Nowa placówka centrum medycznego All-Med dzięki środkom z Funduszy Norweskich

All-Med to nowoczesna placówka, która oferuje kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Dzięki pozyskanym środkom z Funduszy Norweskich, nasze centrum medyczne zyskało nowy, przestronny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Czytaj

Cierpisz na skórną postać tocznia rumieniowatego? Zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje!

W tym artykule dowiesz się czym jest toczeń toczeń rumieniowaty układowy (SLE),na czym polegają badania kliniczne oraz dla kogo przeznaczone jest badanie.

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj