Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Zmęczone oczy. Krótki poradnik o tym, jak dbać o oczy

Choć to wydaje się praktycznie niemożliwe, to jednak czas spędzany przed monitorami i ekranami coraz bardziej się wydłuża. Przeciętny użytkownik spędza tak ok. 6-8 godzin patrząc w telewizor, laptop lub telefon komórkowy. Czas ten oczywiście wydłuża się, jeśli jesteśmy związani z obowiązkami, które wymagają od nas pracy właśnie na laptopie. Może się wtedy zdarzyć, że tych godzin jest o wiele więcej, nawet 16 na dzień!Wyobraźmy sobie, że przez tak długi czas musimy chodzić na bieżni. Sytuacja bardzo niekomfortowa i męcząca dla nas, dlatego też warto sobie uświadomić, że właśnie długotrwałe spoglądanie na ekran to dla naszych oczu to samo, co korzystanie z bieżni dla naszych nóg. Nasz wzrok zupełnie nie odpoczywa! Efektem tego nasze oczy są przeciążone, co może wywoływać stres, zmęczenie, bóle głowy i zaburzenie widzenia.

Zmęczone oczy: Jak przeciwdziałać i sobie z nimi radzić?

Wszelkie problemy ze wzrokiem wynikającego z częstego korzystania z elektronicznych ekranów, biorą się w znacznej mierze z wysuszenia gałek ocznych. Skąd to zjawisko? To proste - długotrwałe wpatrywanie się w komputer ogranicza częstotliwość mrugania, co uniemożliwia wystarczające nawilżenie spojówki i rogówki. Tym samym dochodzi do odparowania naturalnych łez. Oto kilka sposobów jak temu zapobiec.

Mrugaj więcej i częściej

Patrzenie ciągle na ekran prowadzi do chronicznego, choć subtelnego wysuszania powłoki oka. Kiedy mrugamy, górna powieka opuszcza się i podnosi cienką warstwę łez z dołu, tworząc swoistą warstwę ochronną. Gdy patrzysz zbyt długo na ekran, ta warstwa wysycha, co prowadzi do odruchowego pocierania oka lub nawet odczuwania w nim ciała obcego. Możesz rozwiązać problem suchego oka, mrugając regularnie, i to nie automatycznie, ale świadomie.

Zabierz oczy na fitness

To nie żart, dobrym pomysłem będzie oderwanie oczu od ekranu na kilka chwil aby wykonać ich gimnastykę. Zataczaj wzrokiem ósemki, patrz w dal dłuższą chwilę, wyjrzyj przez okno, czy też zwróć uwagę na szczegół po drugiej stronie pomieszczenia. Pomoże to trochę rozluźnić mięśnie, a co więcej zredukuje uczucie ciężkości i bólu w wyniku długotrwałej pracy i opóźni początek problemów związanych z pogarszających się wzrokiem w miarę upływu lat.

Skonsultuj się z lekarzem

Czasem nie ma innego wyjścia, jak kontakt z lekarzem. Dobry okulista sprawdzi Twój wzrok i przepisze chociażby odpowiednie krople nawilżające. Warto pamiętać o regularnych badaniach średnio raz w roku.

Trzymaj ekrany z dala od łóżka

Na koniec dnia, po skończonej pracy oraz rozrywce, gdy pora na sen warto już zrezygnować z “ostatniego sprawdzenia wiadomości na komórce”. Urządzenia komunikacyjne i tablety z podświetlanymi wyświetlaczami mogą powodować spadek poziomu melatoniny, co znacznie utrudnia zaśnięcie. Nie używaj żadnych ekranów co najmniej 1 godzinę przed snem, aby twoje oczy miały wystarczająco dużo czasu na odpoczynek.To tylko niektóre ze sposobów, w jaki radzić sobie możemy przy potrzebie długiego patrzenia się w ekran. Po więcej z nich warto udać się do odpowiedniego okulisty. Warto jednak pamiętać, że dobry okulista to nie ten, który świadczy swoje usługi za niewygórowaną cenę, ale taki, który potrafi to połączyć z odpowiednią opieką o pacjenta i aktualną wiedzą.ZapiszZapisz

No items found.

Zobacz też

Nowa placówka centrum medycznego All-Med dzięki środkom z Funduszy Norweskich

All-Med to nowoczesna placówka, która oferuje kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Dzięki pozyskanym środkom z Funduszy Norweskich, nasze centrum medyczne zyskało nowy, przestronny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Czytaj

Cierpisz na skórną postać tocznia rumieniowatego? Zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje!

W tym artykule dowiesz się czym jest toczeń toczeń rumieniowaty układowy (SLE),na czym polegają badania kliniczne oraz dla kogo przeznaczone jest badanie.

Czytaj

Operacja zaćmy trwa tylko 15 minut. Jak się do niej przygotować?

Podstawą do zdiagnozowania zaćmy jest wywiad z pacjentem, który odbywa się w gabinecie okulistycznym. Na jego podstawie stwierdza się obecność typowych dla tej choroby zaburzeń wzroku oraz zleca się wykonanie badań diagnostycznych. W jaki sposób przebiega przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy i jakie badania są niezbędne?

Czytaj